Porady

Podłoga w pokoju dziecka: puzzle piankowe czy dywan?

Każdy, kto zna troski związane z aranżacją przestrzeni w swoim domu lub biurze, zdaje sobie sprawę z trudności wyboru między praktycznością a estetyką. Problem zdaje się być jeszcze większy, kiedy chodzi o pokój dziecinny: powinno być ładnie czy wygodnie? Dywany wydają się być odpowiedzią na problem estetyczny, ale często brakuje im amortyzacji, która umożliwi wielogodzinną zabawę na podłodze. Puzzle piankowe natomiast oferują amortyzację, ale często nie pasują do wnętrza, a dodatkowo łatwo się brudzą i niszczą. Czy istnieje rozwiązanie, które łączy w sobie najlepsze cechy obu tych produktów?

Dywany: estetyka połączona z brakiem komfortu

Tradycyjne dywany cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją estetykę i zdolność do nadania wnętrzu charakteru. Mogą mieć różne wzory i kolory, które dobrze wpisują się w dziecięce zainteresowania. Możemy wybierać pomiędzy różnymi włóknami tekstylnymi – na rynku dostępne są dywany wykładzinowe, bez włosów, z krótkimi włosami lub z włosami typu SHAGGY. Nasz wybór możemy dostosować kolorystycznie i stylistycznie do innych elementów znajdujących się w pomieszczeniu. Jednak istnieje kilka problemów, z którymi można się spotkać, wybierając tradycyjne dywany, szczególnie kiedy mowa o pokoju dziecinnym:

  • Brak amortyzacji: Dzieci są w ciągłym ruchu. I dla maluchów, i dla starszych dzieci to naturalne, że eksplorują świat poprzez bieganie, skakanie, upadanie, czy nawet próby różnych akrobacji. To równie naturalne (i nie trzeba tego tłumaczyć żadnemu rodzicowi), że te niezwykłe aktywności mogą prowadzić do potencjalnych niebezpieczeństw, takich jak upadki i urazy. Amortyzująca powierzchnia działa jako ochronna bariera między dzieckiem a twardą powierzchnią podłogi, zapewniając bezpieczne i miękkie miejsce do zabawy oraz eksperymentowania. To właśnie dzięki niej dzieci mogą swobodnie rozwijać swoje umiejętności ruchowe, nie narażając się na ryzyko poważnych kontuzji. Dywany, pomimo puchatego i obszernego wyglądu, nie amortyzują zbyt dobrze. Są tak naprawdę cienką warstwą jeszcze cieńszego włókna i stanowią marną ochronę przed twardymi upadkami.

  • Trudności w utrzymaniu czystości: To często spotykany problem w przypadku tradycyjnych dywanów. Te miękkie i przytulne elementy wystroju wnętrza są podatne na plamy i zabrudzenia, szczególnie tam, gdzie ich głównym użytkownikiem są dzieci. Usunięcie trudnych plam, takich jak tłuste ślady po jedzeniu czy rozlany sok, może być wyjątkowo czasochłonne i kosztowne. Regularne odkurzanie to podstawa, ale nie zawsze wystarcza, aby zachować dobry wygląd dywanu. Często konieczne jest stosowanie specjalistycznych środków czyszczących lub usługi pralniczej, co zwiększa koszty i angażuje czas. Nie wspominając już o tych dywanach, które ze względu na swoją twardą i wysoką krawędź nie nadają się do odkurzania samoobsługowymi robotami typu Roomba. Trzepanie takiego dywanu na balkonie może na zawsze odmienić nasze relacje sąsiedzkie… Niestety rzadko na lepsze!

Puzzle piankowe: komfort połączony z brakiem trwałości

Puzzle piankowe są znane z komfortu, jaki oferują podczas użytkowania. Są miękkie i podatne do tego stopnia, że nawet wielogodzinne leżenie na brzuchu z łokciami wspartymi o podłogę (tzw. pozycja „na mola książkowego” 🙂 nie stanowi problemu. Wiele zależy tu od jakości i grubości pianki, ale jeśli tylko nie decydujemy się na najtańszy wybór, istnieje duża szansa, że puzzle piankowe będą wystarczającej jakości, żeby zamortyzować nawet najdziksze zabawy na podłodze. Jednak i one również mają swoje wady:

  • Niska trwałość: Trwałość to jeden z głównych minusów związanych z puzzle piankowymi. Chociaż te miękkie i elastyczne elementy początkowo zapewniają wygodę i bezpieczeństwo podczas zabawy, to niestety są one podatne na zużycie i odkształcenia. Dzieci często wykazują naturalną skłonność do eksploracji, a to może prowadzić do skubania, zrywania czy naciskania ostrymi przedmiotami (np. długopis, klocki) na elementy puzzli piankowych. To zupełnie normalna część ich rozwoju, która ma na celu eksperymentowanie ze światem i zdobywanie nowych umiejętności motorycznych. Jednakże dla rodziców może to oznaczać, że ładny i estetyczny dywan piankowy po pewnym czasie przestaje prezentować się tak atrakcyjnie. Jeśli mata piankowa towarzyszy dziecku od najwcześniejszych miesięcy życia, trzeba przygotować się na kilkukrotne wymiany zużytych elementów.

  • Niezbyt przyjemny wygląd: Brak estetyki to jedno z wyzwań związanych z użytkowaniem puzzli piankowych. Ich gładka, jednolita powierzchnia, choć funkcjonalna, często nie wpisuje się w estetykę wnętrza dziecięcego pokoju. Po umieszczeniu maty piankowej na podłodze, pomieszczenie, które miało emanować przytulnością i ciepłem, może nabrać surowego charakteru. Monotonna forma puzzli piankowych również nie pomaga. Każdy, kto przykłada wagę do aranżacji wnętrz wie, że odpowiednio dobrane elementy wyposażenia i dekoracji wnętrz mają znaczący wpływ na ostateczny efekt aranżacji. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że pianka jest podatna na blaknięcie pod wpływem światła słonecznego. To zjawisko również może wpłynąć na trwałość oraz atrakcyjność wizualną puzzli piankowych.

  • Podatność na plamy z płynów: Czyszczenie puzzli piankowych również bywa problematyczne zadaniem, które może wiązać się z pewnymi trudnościami. Jeśli zabrudzenia pozostają jedynie na powierzchni, to odkurzacz w zupełności wystarczy. Uwaga – tradycyjny odkurzacz z metalową szczotką może rysować powierzchnię pianki. Wyzwanie pojawia się kiedy coś zabrudzi strukturę pianki, szczególnie jeśli jest to płynna substancja. Pianka ma tendencję do wchłaniania płynów, co sprawia, że zabrudzenia wnikają głębiej, a ich usunięcie staje się praktycznie niemożliwe. W takiej sytuacji, nawet najbardziej zaawansowane metody czyszczenia mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Piankowy dywan modułowy: połączenie estetyki, wygody i komfortu

Czym jest dywan modułowy? W skrócie, to po prostu połączenie piankowego puzzla o wymiarze 30x30cm lub 32x32cm, z tekstylnym wykończeniem dywanowym. Dzięki temu pomysłowi, i jego realizacji przy użyciu materiałów najwyższej jakości, nie trzeba już chodzić na kompromis pomiędzy wygodą a wyglądem podłogi w pokoju dziecięcym.

Zacznijmy od pianki. Polski producent puzzli piankowych oferuje dwa rodzaje pianki. Pierwszy, to regularna pianka EVA, która nie wyróżnia się niczym szczególnym od innych ofert dostępnych na rynku. Drugi wariant, to pianka HEAVY DUTY, o podwyższonej trwałości – jest gęstsza, sztywniejsza i, dzięki specjalnej strukturze plastra miodu, nie wnikają w nią płyny i zanieczyszczenia. Dzięki temu rozwiązaniu puzzle dywanowe na piance HEAVY DUTY można bez obaw prać w pralce – zabrudzenia znikną z powierzchni, a pianka nie nasiąknie wodą. Dodatkowo, nie ma tu kompromisu jeśli chodzi o grubość warstwy piankowej. To solidne 10mm amortyzującego i chroniącego przed zimnem materiału.

Drugim elementem w strukturze tych innowacyjnych puzzli piankowych jest dywan. Producent udostępnia dwa podstawowe rodzaje dywanu w formie sprzedaży na sztuki: pluszowy i SHAGGY. Pluszowy, w modelach SHORT i BASIC, przypomina w dotyku futerko maskotki. Włókno jest krótkie, puchate i łatwe w odkurzaniu. W modelu SHAGGY mamy do czynienia z kilkoma różnymi rodzajami włókien. Cała struktura składa się z gęstego podbicia, z którego wychodzą jedwabiste, długie nitki. Przetestowaliśmy obydwa rodzaje. Pierwszy wydaje się lepszym pomysłem do pokoju mniejszego dziecka. Krótkie włókno ma mniejsze tendencje do skrywania okruchów i małych elementów zabawek. Nie bez znaczenia są też kolory. Ten rodzaj dywanu jest dostępny w 12 wyraźnych kolorach, w wariantach pastelowych i neonowych, które można idealnie dostosować i do wnętrza, i do potrzeb małego użytkownika. Jeśli chodzi o SHAGGY, niezwykłą i zaskakującą właściwością tego modelu jest jego zdolność do ukrywania sierści domowych zwierząt. Przy dwóch psach, nie odkurzaliśmy tego dywanu przez ponad tydzień, mimo, że szybko stał się ulubionym miejscem tej części naszej rodziny.

Zalety piankowych puzzli dywanowych:

  • Amortyzująca powłoka piankowa działa w tym wypadku 10/10. Pianka jest idealnie sprężysta, a przy tym również idealnie miękka. Nie odkształca się pod wpływem nacisku. W kryzysowym przypadku, można ją wykorzystać jako miejsce do spania alternatywne dla karimaty. O właściwościach zabezpieczających podczas zabawy nie będziemy pisać drugi raz – te puzzle piankowe z dywanem mają wszystkie zalety tradycyjnych puzzli piankowych. A nawet więcej, bo pianka, przynajmniej w wariancie HEAVY DUTY, sprawia wrażenie solidniejszej niż większość dostępnych na rynku tradycyjnych mat piankowych.

  • W przypadku puzzli dywanowych, utrzymanie czystości jest i łatwiejsze niż w przypadku dywanu, i łatwiejsze niż w przypadku zwykłych puzzli piankowych. Pianka HEAVY DUTY nie pozwala na wnikanie brudu, a 30-centymetrowe kawałki dywanu bez problemu można wrzucić do pralki i wyprać na programie ręcznym. Tylko tyle i aż tyle. Na uwagę zasługuje też fakt, że w przypadku „katastrofy” można też wyjąć zabrudzony trwale element i wymienić go na inny, bez konieczności odsyłania wielkiego dywanu do punktu prania chemicznego lub wyrzucania całości na śmietnik ze względu na miejscowe zniszczenie.

  • Puzzle sprawiają wrażenie niezniszczalnych. Pianki nie da się urwać bez użycia narzędzi, nawet na zaczepach. W piankę HEAVY DUTY ciężko cokolwiek wbić. Jest elastyczna i sprężysta nawet przy bardzo punktowym obciążeniu. Zresztą, dywan na powierzchni puzzla skutecznie ogranicza zapędy niszczycielskie nawet najbardziej zdeterminowanych dzieci. Pod tym względem to również solidne 10/10.

  • Jeśli chodzi o wygląd, dywan modułowy nadaje wnętrzu przyjemne, ciepłe, miękkie wykończenie. Można go skomponować według uznania i z uwzględnieniem tonacji kolorystycznej pokoju. Puzzle występują w kolorach beżowych i szarych. Dla tych, którzy poszukują rozwiązań kontrastowych, są też puzzle czarne i białe. Pomiędzy nimi znajdują się wszystkie pozostałe podstawowe kolory: od intensywnie niebieskiego, przez czerwony i fioletowy, aż po żółty. Można z nich skomponować szachownicę, można ułożyć je w nieregularny kształt, na przykład trójkąta. Można też postawić na jeden kolor. Co ważne, łączenia są tak dobrze dopasowane, że w przypadku zastosowania jednego koloru, miejsca łączeń stają się praktycznie niewidoczne.

Podsumowując, to innowacyjne rozwiązanie daje użytkownikom (dorosłym i tym mniej dorosłym) pełną kontrolę nad aranżacją wnętrza, oferując zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Dywan Modułowy to odpowiedź na dylematy związane z wyborem między wygodą a wyglądem, dając możliwość cieszenia się obiema zaletami jednocześnie. W naszej ocenie to świetne rozwiązanie, które zdecydowanie zasługuje na rozpowszechnienie w pokojach dziecięcych i nie tylko. Zdaje się też, że to najlepsza odpowiedź na pytanie: „dywan czy puzzle piankowe?”

Similar Posts