Dom i Ogród

Nagrzewnice powietrza – 3 rodzaje urządzeń, które ogrzeją duże pomieszczenia

Nagrzewnice powietrza – 3 rodzaje urządzeń, które ogrzeją duże pomieszczenia

Ze względu na dużą powierzchnię, koszt ogrzewania hali, namiotów czy magazynów stanowi dość znaczną składową kosztu ich utrzymania. Przy ich obsłudze ważne jest jak największe zoptymalizowanie wydatków, a co za tym idzie wybranie jak najlepszego urządzenia, pozwalającego na zarządzanie temperaturą wewnątrz obiektu. Bardzo dobrze nadają się do tego nagrzewnice, zarówno stacjonarne, jak i przenośne, dzięki możliwości bardzo szybkiego ogrzania nawet pomieszczeń wielkopowierzchniowych. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu wentylatora lub dmuchawy, który wymusza obieg powietrza, rozprowadzając je równomiernie po całym pomieszczeniu. Jak działają nagrzewnice?

 

  1. Nagrzewnice powietrza – klasyfikacja

  2. Nagrzewnice powietrza – zastosowanie

  3. Jak dobrać moc nagrzewnicy powietrza?

 

Nagrzewnice powietrza – klasyfikacja

 

W zależności od źródła energii wyróżniamy kilka rodzajów nagrzewnic. Elektryczne zasilane są prądem, najczęściej o standardowym napięciu 230 V. Na rynku znaleźć można modele, które przeznaczone są do ogrzewania dużych hal, działające pod napięciem 400 V. Wewnątrz tych urządzeń znajduje się wentylator, który wywołuje cyrkulację powietrza, przechodzącego przez grzałkę. Nagrzewnice elektryczne są urządzeniami przenośnymi, ze względu na długość przewodu należy jednak stawiać je stosunkowo blisko źródła prądu elektrycznego. Jednak, w przeciwieństwie do innych modeli, nie wydzielają szkodliwych spalin ani nieprzyjemnych zapachów. Dzięki temu można stosować je w zamkniętych pomieszczeniach. W nagrzewnicach gazowych źródłem ciepła jest płomień, powstały podczas spalania gazu ziemnego. Można je stosować w pomieszczeniach zamkniętych, muszą jednak one mieć dobrą wentylację. Istnieją modele, które mają możliwość odprowadzania spalin, efektem ubocznym jednak jest produkcja pary wodnej, a co za tym idzie zawilgocenie pomieszczenia. Nagrzewnic gazowych nie powinno się stosować w miejscach, w których często przebywamy, jak mieszkania czy biura. Z drugiej strony jest to najtańszy w eksploatacji typ urządzeń, co ma znaczenie zwłaszcza w obiektach wielkopowierzchniowych. Trzecim rodzajem są nagrzewnice olejowe. Powietrze w nich ogrzewane jest poprzez przejście przez komorę, w której następuje proces spalania oleju. Wada takiego rozwiązania jest powstawanie spalin, zanieczyszczających powietrze, nie nadają się więc do ogrzewania pomieszczeń, w których zamieszkują ludzie i zwierzęta. Świetnie jednak sprawdzają się na otwartych przestrzeniach, a ze względu na fakt, iż przy dużych powierzchniach są bardzo ekonomiczne chętnie wykorzystuje się je na budowach czy w otwartych zakładach produkcyjnych. Nagrzewnica na olej może być również wyposażona w termostat i opcje bezwonnego spalania paliwa. Można je nabyć na stronie: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/ogrzewanie-przenosne/nagrzewnice/olejowe.html

 

Nagrzewnice powietrza – zastosowanie

 

Nagrzewnice to urządzenia, które przydadzą się niemal w każdym miejscu, które chcemy ogrzać. Posiadają one niewielkie rozmiary, w porównaniu z mocą grzania, wykorzystywane są więc zarówno w małych biurach jak i wielkich halach. W przeciwieństwie do niewielkich grzejników pozwalają na kierunkowe rozchodzenie się nagrzanego powietrza, czego rezultatem jest równomierne ogrzanie całego pomieszczenia lub tej jego części, którą chcemy szczególnie dogrzać. Niektóre odmiany pozwalają na ogrzewanie miejsc zamkniętych, nie zanieczyszczając powietrza, można je więc stosować również w obecności ludzi. Nagrzewnica na olej z kolei sprawdzi się w miejscach, które ze względu na wielkość są trudne do ogrzania i mają bardzo dobrą wentylację lub znajdują się na świeżym powietrzu. Doskonałym przykładem są duże namioty, gdzie ten typ nagrzewnic, posiadający dodatkowo możliwość odprowadzania spalin, będzie najefektywniejszym rozwiązaniem. Urządzenia elektryczne świetnie sprawdzą się przy remontach, gdyż swoim działaniem znacznie przyspieszają schnięcie farby czy też zaprawy, wykorzystywane są także w domach w stanie surowym. Również na budowach mogą posłużyć do ogrzania socjalnych kontenerów. Na stronie https://www.castorama.pl/ znajdują się różne typy nagrzewnic, dzięki czemu można wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się w określonej sytuacji.

 

Jak dobrać moc nagrzewnicy powietrza?

 

Aby prawidłowo ogrzać pomieszczenie, nie wystarczy jedynie sięgnąć po urządzenie o najwyższej mocy. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy przy pomocy specjalnego wzoru obliczymy minimalną moc grzewczą, niezbędną do skutecznego ogrzania pokoju. W tym celu musimy znać trzy parametry – objętość pomieszczenia, którą obliczymy na podstawie jego wymiarów, wymagany przyrost temperatury, czyli różnica między temperaturą na zewnątrz a docelową wewnątrz ogrzewanego budynku, oraz współczynnik izolacji cieplnej. Ten ostatni parametr uzależniony jest od rodzaju konstrukcji oraz jego izolacji. Im lepsza ona będzie, tym niższy jest jego wartość. Po przemnożeniu tych trzech czynników otrzymamy liczbę, która – po podzieleniu przez przelicznik kilowatów na kilokalorie – da nam w rezultacie minimalną moc, jaką będzie musiała posiadać nagrzewnica, by skutecznie ogrzać pomieszczenie.

Similar Posts