Porady

Gdzie sprawdzą się gumowe sznury i maty?

Gdzie sprawdzą się gumowe sznury i maty?

Niepodważalną zaletą wszystkich elementów wykonywanych z materiałów elastycznych jest ich zdolność do przybierania różnorodnych form oraz kształtów przez co są one nieocenione praktycznie w każdej branży. Na czym dokładniej polega ich fenomen? Jakie i gdzie mają zastosowanie elementy wykonane z wysokiej jakości gumy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

 

1. Czym jest elastomer i jakie ma zastosowanie?

2. Zastosowanie sznurów gumowych w praktyce

3. Charakterystyka mat i płyt gumowych

 

1. Czym jest elastomer i jakie ma zastosowanie?

Elastomery należą do grupy materiałów, znajdujących zastosowanie w wielu branżach i miejscach. Do ich największych zalet zalicza się zdolność powrotu do kształtu początkowego niezależnie od tego jak bardzo wykonany z nich element zostałby skręcony czy ściśnięty. Na rynku dostępne są rodzaje elastomerów w postaci gumy, które pozwalają nawet na dziesięciokrotne ich rozciągnięcie, ściśnięcie czy naprężenie bez oznak uszkodzenia ich struktury. Kolejnym bardzo istotnym atutem produktów wykonanych z gumy jest ich obojętność biologiczna, dzięki której można stosować ją przy pracy z produktami spożywczymi. Szeroki zakres produktów jak i surowców dostarcza firma RubberPro.

 

2. Zastosowanie sznurów gumowych w praktyce

Do najciekawszych zastosowań sznurów gumowych jest forma zwana o-ring. To nic innego jak charakterystyczna uszelka o okrągłym przekroju. Wykonać ją można przy użyciu elastycznego sznura w parze z dedykowanym rodzajem kleju. Sznury gumowe wykorzystywane są również jako węzły uszczelniające głównie elementy nieruchome, ale nie wyklucza się ich użycia również jako uszczelniania części ruchomych. Sporo uszczelnień wykonanych z gumowych sznurów możemy znaleźć choćby w naszych domach przy istalacjach sanitarnych. Produkt gumowy w postaci sznura znalazł również swoje zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, farmaceutycznym oraz spożywczym. 

 

3. Charakterystyka mat i płyt gumowych

Zarówno płyty jak i maty gumowe można znaleźć na rynku w ogromniej ilości wariantów. Zależnie od tego, gdzie chcemy je zastosować możemy znaleźć produkty niewrażliwe na zmiany temperatury oraz pozostałych czynników atmosferycznych, o wysokiej odporności na ścieranie, na rozcieńczone kwasy i zasady, a także takie, które dopuszczone zostały do kontaktu z żywnością. Maty i płyty gumowe możemy wykorzystać przy budowie placu zabaw, a nawet jako wykładzinę na podłodze, ponieważ wykonana z gumy podłoga będzie charakteryzoswać się świetnymi właściwościami antypoślizgowymi niezależnie od rodzaju obuwia. Bardzo popularne jest wyrabianie z nich uszczelek, podkładek oraz innych drobnych elementów gumowych. 

 

Similar Posts