Urządzanie ogrodu nie musi być zarezerwowane wyłącznie dla wykwalifikowanych projektantów. Przy odrobinie wysiłku możesz samodzielnie stworzyć projekt ogrodu, a praca nad tym może dostarczyć Ci wiele satysfakcji. Podpowiadamy, czym się kierować, aby zaprojektowanie ogrodu było efektywne i efektowne.
Projektowanie ogrodu w kilku krokach
Mimo że na rynku dostępne są gotowe projekty ogrodów, Ty sam najlepiej wiesz, czym dla Ciebie jest piękny ogród. Dlatego projektowanie ogrodu powinieneś zacząć od określenia jego funkcji. Chcesz mieć ogród reprezentacyjny, interesuje Cię tylko zakładanie trawnika? A może lubisz warzywa z przydomowego ogródka i chciałbyś mieć własny warzywniak? Kochasz kwiaty i chciałbyś je pielęgnować koło domu? To wszystko ma znaczenie, jeśli chcesz mieć ładny ogród, który spełni Twoje oczekiwania. Kiedy podejmiesz tę decyzję, z technicznego punktu widzenia najłatwiej będzie, jeśli narysujesz siatkę na planie swojego terenu. Możesz skorzystać z gotowego planu lub naszkicować go samodzielnie, dokonując stosowanych pomiarów. Siatkę możesz prowadzić liniami prostopadłymi i równoległymi lub bardziej fantazyjnie, linią falistą. Możesz uwzględnić okręgi- oczka wodne, klomby.
Obrzeża trawnikowe
Niezależnie od tego, jaki masz pomysł na ogród i jak poprowadzisz siatkę na planie posesji, w praktyce będziesz potrzebował obrzeży trawnikowych do oddzielenia ścieżek i alejek od trawnika czy części uprawnych. – Najnowocześniejszym rozwiązaniem są ekologiczne obrzeża trawnikowe jako alternatywa dla betonowych krawężników czy drewnianych płotów – zauważa ekspert https://www.geoproduct.pl/. Tradycyjne palisady ogrodowe można więc zastąpić obrzeżami ogrodowymi, które znakomicie wykończą nawierzchnie z kostki brukowej czy granitu.
Rośliny do ogrodu
Na kompozycje ogrodów składają się oczywiście kwiaty. Ich wybór na rynku jest ogromny i z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Pamiętaj o kilku zasadach:
- warto wzmocnić i utwardzić nawierzchnie trawiaste na przykład przy użyciu kratki geoSYSTEM od Geoproduct;
- roślinność powinna być sadzona piętrowo;
- nie przesadzaj z mnogością gatunków, szczególnie w przypadku aranżacji małego ogrodu.