Porady

Czym jest płyta OSB-3?

W konstrukcji i produkcji mebli popularny jest dzisiaj taki materiał jak płyta OSB. Nazwa Oriented Strand Board została nadana płytom przez Amerykanów, ponieważ materiał został wymyślony i jest aktywnie wykorzystywany w Stanach Zjednoczonych. Płyta OSB-3 wykonana z orientowanych wiórów poprzez prasowanie pod wysokim ciśnieniem i temperaturą.

Płyty te są wytwarzane z cienkich wiórów drzewnych (do 150 mm), układanych w różnych kierunkach 3 lub 4 warstwami i sklejanych substancjami żywicznymi. W wyniku powstaje płyta wiórowa orientowana o grubości od 6 do 28 mm, w której małe fragmenty drewna są ułożone w ściśle zorientowanym kierunku i są łączone warstwami za pomocą klejów. Płyty są pokrywane mieszanką, która nadaje właściwości odporne na wilgoć.

Zastosowanie i rodzaje płyt OSB

Płyty OSB są często stosowane do wykańczania ścian, podłóg, sufitów i sufitów, klatek schodowych i dachów. Również służą one do produkcji ścianek działowych, ogrodzeń, mebli gabinetowych i tapicerowanych, a także płyt warstwowych do konstrukcji szkieletowych.

Opracowano różne rodzaje płyt OSB do prac zewnętrznych i wewnętrznych, o indywidualnych cechach. Wśród głównych parametrów znajdują się wytrzymałość, która zależy od liczby warstw w płycie oraz odporność na wilgoć, która jest determinowana składem kleju.

Istnieją cztery rodzaje płyt:

  • OSB-1 to materiał meblowy, który może być używany tylko w pomieszczeniach.

  • OSB-2 to trwały, ale nie wodoodporny materiał, przeznaczony do prac wewnętrznych, do tworzenia elementów nośnych i przegród;

  • OSB-3 to są płyty wodoodporne o wysokiej wytrzymałości, przeznaczone do użytku na zewnątrz;

  • OSB-4 to są wytrzymałe płyty, które doskonale tolerują wilgoć i agresywne warunki pogodowe. Służą do budowy ścian budynków, dachów oraz innych konstrukcji.

Zalety płyt OSB-3

Płyty OSB mają prawie wszystkie zalety naturalnego drewna i są pozbawione prawie wszystkich jego wad. Materiał ten jest wytrzymały, lekki, łatwy w obróbce, ognioodporny, nie ulega rozkładowi i pleśni, nie ma w nim pustych przestrzeni ani sęków. Charakteryzuje się precyzyjnymi wymiarami i różnymi dużymi rozmiarami arkuszy, co pozwala na pracę z minimalną ilością szwów i odpadów.

Materiał posiada wysoką izolację cieplną i akustyczną, nie odkształca się i nie niszczy się pod wpływem wody. Żywotność konstrukcji OSB jest prawie nieograniczona. Techniczne właściwości płyt OSB sprawiają, że są one obecnie bardziej popularnym materiałem niż płyta MDF i sklejka.

W naszym sklepie internetowym ARTEKON można znaleźć szeroką gamę płyt OSB-3 różnych grubości. Dlatego każdy konsument będzie mógł wybrać odpowiedni do własnych potrzeb rodzaj płyty.

Similar Posts