Współczesne szklane domy, to nie jest literacki synonim niespełnionych marzeń o świetlanej przyszłości. Szklane domy, to nowoczesne budynki wyposażone w fasady ze szkła: elegancki design, naturalne światło w pomieszczeniach, most łączący dom z otoczeniem, to tylko niektóre korzyści, jakie dają fasady szklane.
Fasada wizytówką domu
Fasada jest jak twarz – można z niej dowiedzieć się w jednej chwili dużo o właścicielu. Fasada powinna wyróżniać dom od tła, a jednocześnie doskonale harmonizować z otaczającą ją naturą czy innymi budynkami. Zastosowanie wielkich przestrzeni przeszklonych daje główną korzyść, jaką jest ogromna ilość światła dziennego w pomieszczeniach, a przecież jego znaczenie dla zdrowia człowieka jest nie do przecenienia.
Fasady szklane kojarzy się przede wszystkim z budynkami użyteczności publicznej. Centra wielkich miast pokryte są biurowcami, które są jak szklane wieże. Jednak wielkopowierzchniowe budynki nie są jedyną możliwością do budowy fasad ze szkła. Tego typu rozwiązanie coraz częściej spotyka się w budownictwie jednorodzinnym. Nowoczesne technologie dają przy tym możliwość budowania domów ze szkła, które mają wszelkie walory domów pasywnych.
Jak powstaje ściana ze szkła?
Najczęściej stosowana technologia wymaga użycia specjalnego szkła fasadowego, które osadza się w ramach z aluminium lub ocynkowanej stali. Aluminium jest lekkie i odporne na działanie wilgoci oraz innych czynników środowiskowych. Przez lata nie doceniano tego rodzaju rozwiązania ze względu na słabą izolację termiczną ram aluminiowych. To już przeszłość – nowe typy ram oraz potrójne systemy szyb nie tylko zapewniają bezpieczeństwo termiczne i akustyczne, ale dodatkowo dają możliwość pozyskania energii promieniowania słonecznego, co skutecznie wpływa na poprawę bilansu energetycznego budynku.
Obok fasad budowanych ze szkła osadzonego w ramach istnieje również technologia fasad bezramowych. Połacie szkła są montowane bezpośrednio do elementów nośnych budynku. Efekty wizualne są rewelacyjne, niestety metoda jest znacznie bardziej kosztowna.
W fasadach szklanych stosuje się specjalny rodzaj szkła hartowanego, klejonego a nawet pancernego. Szkło często pokrywane jest specjalną warstwą zapobiegającą osiadaniu na jego powierzchni brudu, co znacznie ułatwia utrzymanie fasady w czystości.
Fasady szklane – wady i zalety
Domy z fasadami ze szkła naturalnie łączą się z otoczeniem. Przeszklone ściany dają wrażenie wchodzenia przyrody do pomieszczeń. Domy są nie tylko dobrze doświetlone, ale wyglądają pięknie.
Największą przeszkodą na drodze do posiadania szklanego domu jest jego cena. Zarówno fasady ramowe i szczególnie bezramowe to wydatek znacznie bardziej poważny, niż budowa tradycyjnej fasady murowanej.
Wbrew powszechnemu mniemaniu budynki z fasadami szklanymi nie są skazane na surowy, minimalistyczny design. Dodatek drewna albo murów gabionowych ociepla wizerunek, sprzyja wkomponowaniu się domu w otaczającą go przyrodę.