Porady

Izolacja akustyczna – dlaczego jest tak ważna?

Izolacja akustyczna – dlaczego jest tak ważna?

Odpowiednia izolacja akustyczna zapewnia wyciszenie pomieszczeń, co jest istotne dla komfortu życia, zwłaszcza mieszkańców bloków, którzy narażeni są na transmisję różnych dźwięków z sąsiednich mieszkań. Poznaj rodzaje izolacji akustycznej i jakie materiały będą najlepsze!

Izolacja akustyczna co to jest?

Blokada dźwięków między pomieszczeniami danego budynków jest możliwa dzięki odpowiedniej izolacji ścian i podłóg. Dobra izolacja akustyczna gwarantuje poczucie prywatności, spokój i komfort mieszkania. Jest również istotna w budynkach przemysłowych i miejscach pracy, by można było wykonać ją bez przeszkód i w bezpieczeństwie dla zdrowia. Wysoki wskaźnik izolacji akustycznej posiadają grube ściany i stropy, jednak nawet grube ściany wymagają dodatkowej warstwy izolacji. 

Materiały do izolacji akustycznej

Naga ściana ma słabą izolację akustyczną, dlatego należy ją dodatkowo wzmocnić odpowiednimi materiałami. Najpopularniejszym produktem wykorzystywanym do wyciszenia ścian jest wełna mineralna, która wypełnia dokładnie powierzchnię między ścianą a obudową. Można również skorzystać ze specjalnych płyt akustycznych, które dostępne są w kilku rodzajach:

  • Płyty gipsowo-kartonowe, o przeciętnym stopniu izolacyjności.
  • Płyty gipsowo-włóknowe, dzięki włóknom mogą tłumić dźwięki nawet do 30 dB.
  • Płyty z blachą ołowianą, niezwykle wyciszające, w dodatku nie wymagają użycia dodatkowego materiału izolacyjnego. Są również bardzo drogie i nieczęsto można spotkać się z nimi w praktyce.

Standardy izolacji akustycznej

Chociaż w Polsce brakuje jasnych regulacji prawnych traktujących o wymaganiach izolacyjności akustycznej w mieszkaniach, to dostępne są informacje o maksymalnej przepuszczalności ścian. Na podstawie przepisów można określić minimalną izolację akustyczną ścian między mieszkaniami i między pokojami, która wynosi od 50 do 58 dB. Większą szczelnością powinien cechować się strop budynków, którego minimalną wartość izolacji określa się od 50 do 60 dB. Mając możliwość budowania domu od podstaw, warto zadbać o skuteczną izolację, która pozwoli na swobodne życie wszystkim domownikom. W nieco gorszej sytuacji są mieszkańcy bloków, gdyż nie mają możliwości decydowania o grubości ścian. Wszelkie prace mające na celu dodatkowe wyciszenie pomieszczeń wiążą się ze znacznymi kosztami, dlatego zwykle nie izoluje się dodatkowo ścian w blokach. Na pocieszenie, do wyciszenia podłogi przyczyni się gruby dywan, będący również doskonałą ozdobą domu.

Similar Posts