Porady

Stroik świąteczny na grób – podpowiadamy, co wybrać?

Stroik świąteczny na grób - podpowiadamy, co wybrać?

W grudniowe święta wiele osób ma chęć i potrzebę przystrojenia grobu najbliższych osób w świąteczny sposób. Całoroczne dekoracje mogą wtedy zostać zastąpione typowo bożonarodzeniowymi. Dbanie o wygląd grobu jest przejawem troski o zmarłego. Niewiele można zrobić dla osób, które odeszły po śmierci, oprócz modlitwy to w zasadzie jedyny sposób na uczczenie ich pamięci.

Stroik na grób ze świątecznym motywem

Stroik świąteczny na grób (zob. https://zniczefenix.pl/figury-ozdoby-stroiki-wianki/) powinien być niewielką częścią całościowej dekoracji. Najlepiej, aby stanowił on mały akcent, gdyż grób ustrojony w zbyt bogaty sposób nie wygląda zbyt elegancko. Warto brać pod uwagę to, aby po prostu nie przesadzić z tego typu dekoracją. Pierwszym, co nasuwa się jako świąteczna ozdoba na grób są oczywiście wieńce. Dzięki dodatkom w postaci kwiatów w kształcie gwiazdy betlejemskiej, bombek, gwiazd lub suszonych plastrów pomarańczy łatwo wprowadzić nagrobek w odpowiedni do tego święta wygląd. Możliwości jest naprawdę wiele. Podstawą dekoracji może być powszechnie używany świerk lub sosna, bardzo ważne, aby były to żywe gałązki. Wieniec nagrobkowy może przybierać także formę koła, które okala znicz lub wazon.

Przy wyborze każdej w zasadzie dekoracji powinniśmy kierować się także aspektem ekologicznym. Nie warto generować plastikowych odpadów, które zanieczyszczają środowisko i nie nadają się do recyklingu. Jako podkład wybierajmy żywe gałązki lub drewno. Równie łatwo o naturalną dekorację. Przykładem jej mogą być szyszki, laski cynamonu, ozdoby szydełkowe czy też jako uzupełnienie kompozycji – gałązki wrzosu. Coraz często pojawiają się odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi drewniane dekoracje.

Rodzaje świątecznych dekoracji grobów

Stroik na grób świąteczny nie musi przybierać zawsze takiej samej formy. Oprócz tematycznej wiązanki można spotkać wiele zamienników, dzięki którym na nagrobku pojawi się bożonarodzeniowy akcent. Przykładem takiej dekoracji mogą być np. znicze w kształcie choinki. Nowością są lampki w kształcie mikołajów, jednak nie są one tak bardzo uniwersalne, jak wcześniej wspomniane drzewka. Nadają się bardziej na groby dzieci, chyba, że postać mikołaja stanowi tylko niewielki akcent. Choinka, gwiazdy czy dekoracje z bombek występują w formie aplikacji na zniczu lub jako wyżłobienie, a także nadruk. Innym pomysłem są porcelanowe figurki przedstawiające świąteczne sceny. Można spotkać także wazony na kwiaty z motywem gwiazdkowym.

Świąteczny stroik na grób powinien być w miarę możliwości rozwiązaniem ekologicznym. Odpowiednio dobrany kolorystycznie do pozostałych elementów nagrobka razem utworzy zgraną całość, która podkreśli charakter świąt.

 

Similar Posts