Częstym rozwiązaniem pojawiającym na podwórku jest kostka brukowa. Jej popularność spowodowana jest niskim kosztem i stosunkowo prostym sposobem jej ułożenia. Wiele osób decyduje się na samodzielne ułożenie kostki na swoim podwórku. Sprawdź, jak należy przygotować się, aby samodzielnie ułożyć kostkę brukową na swoim podwórku.
- Kostkę dostosuj do nawierzchni oraz sposobu, w jaki będziesz z niej korzystać.
- Zaopatrz się w odpowiednie narzędzia.
- Dokładnie wytycz powierzchnię, na której będzie układana kostka.
Poradnik od Maldrew to idealna odpowiedź na pytanie jak powiększać swoją wiedzę budowlaną, w tym artykule dowiesz się o przygotowaniach do układania kostki brukowej. Pierwszą rzeczą, na której należy się skupić, jest określenie rodzaju kostki, jaka będzie Ci niezbędna. Jest to zależne od sposobu, w jaki będzie ona później wykorzystywana. Przy wyborze surowca warto pamiętać, że kostka o chropowatej powierzchni może wymagać dodatkowej impregnacji, a gładka kostka będzie mniej podatna na zabrudzenia.
Ilość materiału, który zostanie przez Ciebie wykorzystana na podbudowę, będzie można oszacować dopiero po wykonaniu korytowania i osadzeniu krawężników. Szacunkowo przyjmuje się, że jest niezbędne 800 kilogramów piasku i 50 kilogramów cementu na każde 10 metrów kwadratowych warstwy podkładowej. Pamiętaj jednak, że zużywane one są również przy osadzaniu krawężników, dlatego przy zakupie cementu oraz piasku warto wykonać zapas.
Pamiętaj również, żeby zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Każda hurtownia budowlana będzie miała je w swojej ofercie, wiele z nich znadziesz na maldrew.com.pl, możesz również zdecydować się na wynajem sprzętu. Jeżeli planujesz układać kostkę na małej powierzchni, to możesz ograniczyć się do szpadla, taczki, grabi oraz ręcznego ubijaka powierzchni, oraz podstawowych narzędzi mierniczych. Jeżeli jednak planujesz zajmować się tym profesjonalnie, lub masz przed sobą pracę na dużej powierzchni, to warto zdecydować się na zakup lub wynajem profesjonalnych narzędzi, które pozwolą Ci na automatyzację pracy.
Przed zakupami materiałów skup się na tym, aby dokładnie wytycznych powierzchnię, na której będziesz kładł kostkę. Przygotuj sobie nawet uproszczony schemat i projekt, na którym naniesiesz odpowiednie wymiary. Pozwoli Ci to na dokonanie zakupów i zminimalizowanie strat materiału. Pamiętaj, że większość hurtowni budowlanych oraz sklepów zgodzi się na przyjęcie nadwyżki materiałów, o ile nie zostały przez Ciebie użyte czy zniszczone. Po dokonaniu pomiarów pamiętaj, aby dodać zapas materiału, który pozwoli Ci na pokrycie ewentualnych strat materiału.