Dom i Ogród

Jak urządzić dom z poddaszem użytkowym?

Jak urządzić dom z poddaszem użytkowym?

Niektóre firmy projektujące domy mają w swojej ofercie konstrukcje z poddaszem użytkowym, czyli takim, które może zostać przekształcone w dowolne pomieszczenie. To, jak wykorzystamy poddasze, zależy od potrzeb mieszkańców domu oraz od naszej kreatywności.

Dlaczego warto zaaranżować poddasze?

Strych to przestrzeń, która tradycyjnie nie była traktowana jako integralna część domu. Poddasze zazwyczaj było miejscem, w którym trzyma się niepotrzebne rzeczy. Dużo ekonomicznej jest wykorzystać je w inny sposób. Poddasze może być funkcjonalną przestrzenią o szerokim zastosowaniu. Oczywiście musi być do tego odpowiednio przygotowane, zaczynając od właściwej konstrukcji ścian i dachu, po doprowadzenie elektryczności. Jeśli dopiero decydujemy się na budowę domu, warto dostosować go do możliwości sprawnej i szybkiej adaptacji strychu. Dom z poddaszem użytkowym to zmaksymalizowanie wykorzystania budynku bez potrzeby wykorzystywania miejsca poza jego obrębem, które możemy przeznaczyć na ogród albo podjazd dla samochodu. To rozwiązanie pozwalające na dobre, bo oszczędne wykorzystanie potencjału całej działki.

Jak wykorzystać dom z poddaszem użytkowym?

Takie rozwiązanie daje możliwość wyraźnego podzielenia przestrzeni domu na przestrzeń, w której spędzamy czas wspólnie i aktywnie, od części sypialnej. W tym wypadku poddasze może zostać podzielone na sypialnie dla domowników, a reszta domu na przestronną kuchnię, salon, wygodną łazienkę. Poddasze może stać się przestrzenią dodatkową, taką jak pracownia czy gabinet. To ułatwi funkcjonowanie w domu, bowiem zróżnicowanie przestrzeni oraz jej wyraźny podział dobrze wpływa na efektywność wykonywanych czynności. Osoby pracujące z domu mogą wykorzystać poddasze jako przestrzeń zawodową. W przypadku rodzin z dziećmi dom z poddaszem użytkowym może zostać podzielony pokoleniowo. Strych można zaaranżować jako pokój dla dzieci z bawialnią.

Które cechy poddasza warto wykorzystać?
Strych różni się od reszty pomieszczeń ze względu na swoiste cechy konstrukcyjne. Przez okno dachowe można obserwować niebo i gwiazdy. Na pochyłym suficie można zamontować duży ekran, który umożliwi oglądanie filmów podczas wspólnego wylegiwania się. Skosy wydają się trudne do aranżacji, ale to doskonałe miejsce na schowki i różnego typu szafki, a także na kompozycje roślinne. Dzięki charakterystycznemu wyglądowi poddasze łatwiej zaaranżować w nietypowy sposób. Warto pamiętać o odpowiednich oknach, bo to one przesądzą o charakterze pomieszczenia. Im więcej okien na poddaszu, tym wydaje się ono przestronniejsze, jest bardziej doświetlone i atrakcyjne ze względu na możliwość podziwiania okolicy z najwyższego punku w domu.

Similar Posts