Dom i Ogród

Przedłuża ci się home office? Zaaranżuj gabinet w domu i ciesz się komfortem pracy

Przedłuża ci się home office? Zaaranżuj gabinet w domu i ciesz się komfortem pracy

Jeszcze pół roku temu w domu pracowali przede wszystkim wolni strzelcy, przedsiębiorcy i artyści. Dziś wszystko wskazuje na to, że home office (przynajmniej przez część tygodnia roboczego) stanie się dla wielu osób nową normalnością. Warto więc zadbać o swój komfort i zaaranżować w domu oddzielne miejsce do pracy – odpowiednio wyciszone, z wygodnym biurkiem i innymi niezbędnymi sprzętami. Zobacz, jak urządzić domowe biuro!

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego wiele osób nadal pracuje w domu. Co więcej – duży odsetek firm deklaruje, że ich pracownicy prawdopodobnie w ogóle nie wrócą do biur w pełnym wymiarze godzin. Okazuje się, że praca z domu wiąże się z oszczędnościami dla wszystkich – firma płaci mniej za utrzymanie biura, a pracownicy nie ponoszą kosztów dojazdów. Praca zdalna to jednak również ogromne wyzwanie. Gdy pracujesz i odpoczywasz w domu trudniej oddzielić życie prywatne od zawodowego i skoncentrować się na obowiązkach. Dlatego tak ważne, by wydzielić miejsce do pracy i stworzyć prywatne domowe biuro, nawet jeśli nie można przeznaczyć na to oddzielnego pomieszczenia.

Aranżacja gabinetu w domu – co powinno się w nim znaleźć?

Jeśli masz pokój, który w całości posłuży za domowe biuro – jesteś w bardzo dobrej sytuacji! Wszystkie elementy możesz ustawić i dopasować tak, by stworzyć funkcjonalny i nowoczesny gabinet w domu.

Aranżacje tej przestrzeni w dużym stopniu zależą od twoich potrzeb i gustu, są jednak sprzęty i akcesoria, które powinny znaleźć się w każdym (nie tylko domowym) gabinecie:

  • Biurko – biurko lub blat roboczy będzie twoim głównym miejscem pracy. To na nim ustawisz laptopa i rozłożysz dokumenty czy notatki. Przyjmuje się, że optymalne wymiary biurka to około 120–160 cm długości oraz 70–80 cm szerokości i 75 cm wysokości. Najlepiej, by stało bokiem do okna – wtedy światło słoneczne nie będzie odbijać się w monitorze. Warto zadbać również o to, co znajduje się w otoczeniu biurka i… co będzie widoczne w kamerce w czasie wideokonferencji ze współpracownikami.
  • Krzesło – ten mebel w dużym stopniu odpowiada za odpowiednią pozycję w czasie pracy. Krzesło do domowego biura powinno mieć ergonomiczne oparcie zapewniające pełne podparcie plecom, regulowaną wysokość (najlepiej, by kolana i biodra były zgięte pod kątem prostym, a stopy leżały na podłodze) i podłokietniki.
  • Oświetlenie – najbardziej korzystne i najmniej męczące wzrok jest światło dzienne. Czasem jednak trzeba pracować również wcześnie rano lub wieczorem. Wtedy niezbędne okaże się odpowiednie sztuczne oświetlenie. Poza światłem górnym warto zainwestować w lampkę biurkową o regulowanym korpusie. Powinna dawać światło, które jak najpełniej odwzorowuje źródło światła dziennego. Optymalna barwa źródła światła na biurku to 3000–4000 K. Warto też pamiętać, by ustawić lampkę tak, by ręką nie zacieniać przestrzeni przed sobą (u osoby leworęcznej – po prawej stronie, u osoby praworęcznej – po lewej).
  • Organizery – gazetniki, segregatory i inne organizery ułatwią zachowanie porządku w dokumentach i akcesoriach piśmienniczych. W domowym gabinecie dobrze sprawdzi się też tablica korkowa, do której możesz przypinać notatki czy motywujące grafiki.

Bardzo ważne są również… drzwi do biura. To one pozwalają odizolować się od innych pomieszczeń i w jasny sposób wydzielić przestrzeń do pracy. Drzwi wewnętrzne chronią też przed różnego rodzaju rozpraszaczami, jak dźwięki dobiegające z innej części domu. Najlepiej więc wybrać drzwi bez przeszkleń i z wypełnieniem z płyty wiórowo-otworowej (ma lepsze parametry akustyczne niż wypełnienie typu plaster miodu).

Zobacz też: Jak wyciszyć drzwi?

Mały gabinet w domu – jak wydzielić miejsce do pracy?

Większość osób pracujących w domu nie może jednak pozwolić sobie na zorganizowanie domowego biura w oddzielnym pomieszczeniu. Problem ten da się rozwiązać, odpowiednio aranżując kąt w już zagospodarowanym pokoju – w salonie, sypialni, a nawet kuchni. Jak jednak oddzielić przestrzeń pracy i wypoczynku w takim wielofunkcyjnym wnętrzu?

Doskonale sprawdzą się:

  • parawany, które po skończonej pracy można wygodnie złożyć,
  • ażurowe regały, które wyznaczą granicę, a jednocześnie nie zablokują dostępu światła,
  • elementy, które symbolicznie wydzielą strefę do pracy – dywan, oddzielne źródło światła czy inny kolor ściany.

W takim przypadku warto pamiętać też, by aranżacja biura domowego współgrała ze stylistyką reszty pomieszczenia.

Similar Posts