Dom i Ogród

Ile czasu zajmuje montaż paneli fotowoltaicznych?

Ile czasu zajmuje montaż paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika w ostatnich latach zyskała w Polsce dużą popularność. Dzięki dofinansowaniom oraz większej dostępności przystępnych cenowo materiałów instalacje fotowoltaiczne stały się ogólnodostępnym źródłem oszczędności. Ile czasu zajmuje montaż paneli? Jak przygotować się do inwestycji? Zapraszamy do czytania!

Jak wygląda i ile trwa montaż paneli fotowoltaicznych?

Sam montaż paneli fotowoltaicznych jest ostatnim etapem profesjonalnej pracy fachowców i zwykle zajmuje od 1 do 2 dni. Najpierw jednak wykonuje się indywidualny projekt, którego celem jest idealne dopasowanie wszystkich składowych do potrzeb budynku pod instalację. Projekt zawsze wykonuje firma montażowa i właśnie od tego planu zależy powodzenie całej inwestycji.

Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie w naszym przypadku opłacalna, warto skorzystać z audytu fotowoltaicznego. Dzięki audytowi dowiemy się również, po ilu latach koszty inwestycji się zwrócą. Audyt bardzo często jest wliczony w cenę całej usługi obejmującej projekt i montaż paneli.

W kolejnym kroku kompletujemy materiały do budowy instalacji. Najważniejsze są oczywiście panele oraz falownik fotowoltaiczny. Pozostałe elementy instalacji zależą od tego, czy zdecydujemy się na instalację z On-Grid, czy Off-Grid.

Więcej informacji na temat elementów fotowoltaiki oraz procesu montażu znajdziecie na stronie inovativ. Jeśli po zapoznaniu się ze wszystkimi szczegółami nadal będziecie mieć pytania i wątpliwości, nie bójcie się zapytać fachowców.

Jak najwięcej oszczędzić na fotowoltaice?

Chociaż fotowoltaika bez wątpienia nie należy do drobnych inwestycji, a szukanie sposobów na jak najniższe koszty wydaje się rozsądne, w tym przypadku musimy bardzo uważać. Na koszty montażu fotowoltaiki oraz na ostateczny koszt inwestycji składa się kilka czynników.

  • Przede wszystkim są to materiały, które połączone w instalację będą w stanie zapewnić wystarczającą ilość energii do pokrycia zapotrzebowania.

  • Rozmiar instalacji i jej moc również wpływają na ostateczny koszt.

  • Cena za montaż fotowoltaiki zależy od wielkości instalacji i ewentualnych trudności, z jakimi wiąże się montaż.

To normalne, że chcemy ograniczyć koszty najbardziej, jak to możliwe. Niestety przez przypadek możemy sobie tym zaszkodzić, dlatego podkreślamy, że na materiałach nie warto oszczędzać. Tak samo jest z fachowcami od montażu. Lepiej postawić na kogoś, kto daje nam gwarancję świetnej, trwałej instalacji.

Jak zatem zaoszczędzić na fotowoltaice? Z pomocą przychodzą dofinansowania do fotowoltaiki! W tej chwili funkcjonuje kilka programów wspierających inwestycje tego rodzaju. Nie jest trudno uzyskać wsparcie finansowe, które sprawi, że montaż instalacji zwróci się szybciej. Wtedy pozostanie nam tylko cieszyć się brakiem rachunków za prąd.

Jaka fotowoltaika dla domu?

Moc instalacji fotowoltaicznej dopasowuje się do indywidualnego zapotrzebowania na prąd w danym budynku. Nie oznacza to, że deklarujemy w ciemno, jaka moc fotowoltaiki jest nam potrzeba. Wszystkie obliczenia dokonywane są na podstawie faktycznego zużycia energii. Przeciętnie instalacje w Polsce mają około 5-10 kWp. Zdarzają się i takie, które mają 20 kWp, ale jeżeli zapotrzebowanie jest niższe, nie ma sensu inwestować w moc, której nie jesteśmy w stanie zużyć.

Wstępnie samemu można obliczyć, jaka moc instalacji będzie idealna dla naszego domu. W sieci dostępne są w tym celu darmowe kalkulatory. Wstępne szacunki pozwolą nam w przybliżeniu określić, na jaki wydatek musimy się przygotować.

Similar Posts