Dom i Ogród

Blachodachówka – modernizacja zadaszenia

Blachodachówka – modernizacja zadaszenia

Wybierając pokrycie na dach musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim względy techniczne, ale ważny jest także jego wygląd i dopasowanie do charakteru oraz stylu budynku. Dobrze zaprojektowany pozwoli nie tylko cieszyć się wyglądem domu, ale przede wszystkim bezpieczeństwem i komfortem. Idealnym materiałem jest blachodachówka, która sprawdza się nie tylko do renowacji starych dachów, ale również świetnie odnajduje się w nowoczesnym budownictwie.

Blachodachówka – na co patrzeć przy wyborze?

Dzisiejsze budownictwo znacząco różni się od technik stosowanych kiedyś. Istnieje coraz więcej firm oferujących różne rozwiązania oraz metody budowy i różnorodne materiały, wykorzystywane podczas prac. Na co trzeba zawracać uwagę podczas wyboru? Oto najważniejsze kryteria wyboru:

  • grubość, sprężystość i trwałość,
  • kolorystyka blachodachówki,
  • kształt dachu a format materiału,
  • cena dachu blaszanego,
  • jakość wyrobu.

Bardzo ważne jest również, aby wszystkie materiały pochodziły tylko od renomowanych producentów, bo wtedy zyskujemy pewność, że produkt jest wysokiej jakości i będzie nam służył na długie lata.

Kluczem do sukcesu przy układaniu pokrycia jest dobre wymierzenie kąta pomiędzy okapem a pierwszym szeregiem. Późniejsze poprawki i modyfikacje nie wchodzą w grę, ze względu na profil blachy. Najczęstszym rozwiązaniem, po które sięga wielu z nas to dachy blaszane, ze względu na szybki i prosty montaż. Blachodachówka jest materiałem niezwykle trwałym, ale by idealnie spełniała swoją funkcję trzeba ją precyzyjnie zamontować  i odpowiednio pielęgnować.

Jak pielęgnować blachodachówkę?

Pielęgnacja i oczyszczanie pokrycia dachowego wydawać by się mogło mało istotną kwestią, ale nic bardziej mylnego. Tylko systematyczna konserwacja i dbanie o jego czystość jest w stanie przedłużyć żywotność i piękny wygląd.

Kontrole najlepiej wykonywać po każdym sezonie zimowym i na bieżąco usuwać ślady rdzy. Dodatkowo dach jest ciągle narażony na niekorzystne warunki pogodowe, dlatego wymaga on od nas większej uwagi.  Przynajmniej raz w roku powinno się spłukać wodą z całego pokrycia zgromadzone zanieczyszczenia w postaci pyłu czy liści. Jeśli to nie wystarczy, należy używać specjalnych środków do blachy, ponieważ inne preparaty mogą uszkodzić powłokę.

Natomiast jeżeli nasz dach straci swój blask i intensywność koloru, wystarczy pomalować go farbą podkładową, a w drugiej kolejności farbą powierzchniową.

Modernizacja zadaszenia

Chcąc przeprowadzić modernizację zadaszenia w starym budynku najlepiej sprawdzi się do tego blachodachówka. Pokrycia z blachy są znacznie lżejsze od tradycyjnych dachówek ceramicznych, dlatego są tak chętnie wybierane. Niewielka waga jest bardzo istotna w szczególności podczas przebudowy starego dachu, by nie osłabić więźby dachowej.

Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że materiały stosowane kilkanaście lat temu dawno straciły na swoich właściwościach. Wpływ na to miał wieloletni kontakt z deszczem, śniegiem i promieniami UV. Blachodachówka to dobre rozwiązanie, ponieważ montaż nie jest trudny a materiał stosunkowo niedrogi.

Co ciekawe – możemy również pozostawić dotychczasowe pokrycie i nałożyć na nim kolejne. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ nasz dach jest uszczelniony, a nie wymagało to od nas usunięcia starszych warstw połaciowych.

Więcej na stronie: https://glinmet.pl/.

Similar Posts