Dom i Ogród

Wanna wolnostojąca – na co należy zwrócić uwagę projektując łazienkę?

Wanna wolnostojąca - na co należy zwrócić uwagę projektując łazienkę?

Wanny wolnostojące są niezwykle eleganckie i stylowe. Przywodzą na myśl skojarzenia z luksusem. Dawniej ten rodzaj sprzętu wprowadzano jedynie do pokoi kąpielowych, obecnie coraz częściej można je spotkać w dużej łazience.

Ze względu na pewne charakterystyczne cechy, jakimi się odznaczają wanny wolnostojące, przy aranżacji łazienki warto się zastanowić nad elementami, które sprawią, że pomieszczenie to będzie nie tylko piękne, ale i praktyczne.

Nie tylko do dużej łazienki

Jeszcze kilka lat temu produkowano głównie duże wanny wolnostojące. Taki sprzęt, jako centralny punkt aranżacji łazienki, musi być więc ulokowany w odpowiednio dużym pomieszczeniu, przekraczającym swą wielkością 10 metrów kwadratowych. Dzięki temu wanna nie przytłoczy łazienki oraz można będzie swobodnie zaplanować rozmieszczenie innych sprzętów. Obecnie nawet posiadacze łazienki o powierzchni 7 metrów kwadratowych mogą sobie pozwolić na wannę wolnostojącą, ponieważ na rynku znajdują się mniejsze gabarytowo sprzęty. Jeżeli użytkownicy łazienki chcą nieco zaoszczędzić na przestrzeni, mogą zainteresować się wannami wolnostojącymi przyściennymi, które ze względu na ich budowę można przesunąć do jednej ze ścian, nadal ciesząc się modnym i eleganckim wyglądem wanny.

Planowanie wygodnego użytkowania łazienki

Oczywiscie nim zdecydujemy się na wannę wolnostojącą, warto sprawdzić, czy inne sprzęty będą mogły być w taki sposób rozmieszczone, aby można było komfortowo korzystać z łazienki. Na przykład jeżeli toaleta będzie znajdowała się zbyt blisko wanny, użytkowanie wc nie będzie zbyt wygodne. Ogromne znaczenie ma także kwestia sprzątania. Z każdej strony wanny powinien być swobodny dostęp dla mopa czy też odkurzacza. Wanny przyścienne są nieco wygodniejsze w tej kwestii, poniewaz cześć znajdującą się przy scianie można zabezpieczyć tak, by nie dostawała się tam woda ani brud. Jeżeli wanna jest zupełnie wolnostojąca, to musi być tak ulokowana, by można było na przykład wytrzeć wodę po kąpieli zza wanny. Na szczęście wiele modeli wanien wolnostojących da się nieco przesunąć podczas sprzątania ze względu na brak przymocowania do podłoża i jest to ich wyjątkowy atut.

Gdzie postawimy kosmetyki?

Trzeba również pamiętać, że wanny wolnostojące mają wąskie, eleganckie ranty. Nie da się na nich postawić kosmetyków kąpielowych. Przy projektowaniu łazienki trzeba więc zaplanować półkę czy schowek na kosmetyki. W eleganckiej łazience być może różnokolorowe opakowania wystawione na półce nad wanną nie będą wyglądały najlepiej, więc dobrym wyborem będzie zamykana szafka, w której można schować wszystkie produkty używane do kąpieli, pielęgnacji czy nawet chemię domową. Dzięki temu łazienka nie straci na swoim luksusowym wizerunku. Innym rozwiązaniem jest elegancka, drewniana półka na wannę, którą można zakładać i zdejmować w razie potrzeb. Pomieści ona kosmetyki, które są najczęściej w użyciu. Można je przelać na przykład do jednakowych białych dozowników, by wszystko prezentował się stylowo.

Similar Posts