Dom i Ogród

Przyłącze gazowe – krok po kroku

Przyłącze gazowe – krok po kroku

Czy gaz ziemny to najlepsze możliwe źródło energii? Można o tym dyskutować! Jednak bez wątpienia korzystanie z błękitnego paliwa ma wiele plusów – i to zarówno z punktu widzenia użyteczności, jak i ekologii czy kosztów. Aby jednak skorzystać z tych zalet, najpierw trzeba wybudować przyłącze gazowe. Jak zrobić to dobrze?

Przyłącze gazowe do domu – co trzeba o nim wiedzieć?

Dla wielu osób myślących o skorzystaniu z błękitnego paliwa konieczność wybudowania przyłącza gazowego wydaje się bardzo poważnym problemem. Tymczasem w praktyce kluczowym problemem nie jest wcale wykonanie, tylko kwestia opłacalności inwestycji. Najczęstszą przyczyną rezygnacji z przyłącza w praktyce jest bardzo duża odległość między działką, a już istniejącą infrastrukturą. Dlatego też planując budowę domu, zawsze dobrze jest zwrócić uwagę na dostępność tego medium. W przypadku braku takiej opcji, czasem rozwiązaniem może okazać się zebranie większej grupy sąsiadów zainteresowanych ogrzewaniem gazowym. Może to być bodziec do rozbudowy systemu rurociągów dla lokalnego Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD). Osobną kwestią jest rozróżnienie pomiędzy instalacją gazową zewnętrzną – czyli przyłączem a wewnętrzną – czyli znajdującymi się już w budynku. Za projekt i wykonanie tej drugiej w pełni odpowiada inwestor, a jest ona niezbędne dla realnego korzystania z gazu. Dlatego też zawsze należy zająć się tymi tematami jednocześnie, by ich wykonanie nastąpiło mniej więcej w tym samym czasie. A co zrobić, by powstała instalacja zewnętrzna?

Przyłącze gazowe – krok po kroku

Najważniejsza informacja dla wszystkich osób chcących skorzystać z gazu ziemnego brzmi – wykonanie przyłącza nie jest trudne i wymaga niewielkiego zaangażowania. Mimo to warto jednak wiedzieć, jak właściwie podejść do tego tematu.

Gdzie złożyć wniosek o przyłącze gazowe?

Decydując się na ogrzewanie domu gazem ziemnym (https://www.ewe.pl/dla-domow/gaz-ziemny), zacząć należy od znalezienia podmiotu, który odpowiada za lokalną sieć przesyłową. To do niego należy skierować wniosek o zbadanie możliwości przyłączenia gazu do danej działki. Po pozytywnej odpowiedzi, z tym samym podmiotem należy podpisać umowę o wykonanie samego przyłącza. Co przy tym warte podkreślenia, obecnie własne sieci posiada kilka OSD – np. ewe.pl.

Jak wykonać przyłącze gazowe?

Samym podłączeniem domu do gazu zajmuje się więc OSD, co bez wątpienia jest bardzo korzystne. Warto przy tym podkreślić, że w większości przypadków prace budowlane trwają krótko – z reguły 1-2 dni. Nie trzeba się więc w tym przypadku martwić o wielodniowe „rozkopanie” posesji czy terenów przyległych.

Schemat przyłącza gazowego – kto go wykonuje?

Zlecając budowę przyłącza gazowego, nie musimy się też martwić o projekty czy kwestie proceduralne. Wykonanie odpowiednich schematów i uzyskanie pozwoleń także leży w gestii OSD, co jednocześnie jest dla nas gwarancją wysokiej jakości usług i bezpieczeństwa wykonanej instalacji.

Przyłącze gazu do skrzynki do domu – ile trwa?

Ogólnie rzecz biorąc, po podpisaniu umowy o podłączenie gazu do domu pozostaje nam już tylko czekać na jej wykonanie. Niestety w tym przypadku musimy się uzbroić w nieco cierpliwości, gdyż załatwienie wszystkich formalności i realizacja trwa z reguły około 6-7 miesięcy. Wynika to przede wszystkim z powodów proceduralnych, w związku z czym na ogół nie ma szans na przyspieszenie całego procesu.

Ile kosztuje przyłącze gazowe?

Końcowym etapem budowy przyłącza jest oczywiście rozliczenie z OSD. Trzeba przy tym podkreślić, że poszczególni operatorzy różnie wyceniają usługi tego typu. W przypadku wspomnianego EWE sama instalacja o długości do 15 metrów w 2020 roku kosztuje nieco ponad 2200 złotych, z kolei za każdy dodatkowy metr bieżący rury trzeba dopłacić dodatkowe 100 zł. Absolutnie więc nie są to kwoty zaporowe.

Jak widać, podłączenie gazu do domu wcale nie musi być trudne. Samo przyłącze gazowe (np. https://www.ewe.pl/przylaczenie-do-sieci-gazowej-dla-domow) wykonywane jest bardzo szybko i bez udziału inwestora, który tez nie musi się martwić projektem i pozwoleniami – co na pewno jest dodatkową korzyścią!

Similar Posts