Dom i Ogród

Dekoracje z plexi – jak możesz je wykorzystać w aranżacji wnętrza?

Dekoracje z plexi – jak możesz je wykorzystać w aranżacji wnętrza?

Plexi to bardzo wszechstronny materiał, który wykorzystywany jest w bardzo wielu dziedzinach naszego życia. Tworzywo to jest lekkie, a zaraz odporne i łatwe w obróbce. Plexi ma jednak nie tylko zalety praktyczne, może również stanowić bardzo oryginalną i ciekawą dekorację naszego wnętrza. Sprawdźmy dziś, jakie dekoracje z plexi możemy wykorzystać, urządzając dom czy mieszkanie.

Ozdoby z plexi – 3 pomysły dla wnętrza

Ozdoby z plexi to naprawdę szeroka i różnorodna grupa produktów. Poza gotowymi rozwiązaniami możemy również łatwo zaprojektować oryginalne i jedyne w swoim rodzaju dekoracje z plexi dopasowane do naszej aranżacji salonu, kuchni czy sypialni. Plexi to materiał, który dostępny jest w różnych kolorach. Poza klasyczną, przezroczystą plexi w sprzedaży jest również plexi czarna, mleczna, opalizująca itd. Poniżej przedstawiamy Wam kilka ciekawych pomysłów na to, jakie formy może przyjąć pleksa dekoracyjna.

Dekoracje z plexi – litery i napisy

Wspominaliśmy już o tym, że plexi to materiał bardzo plastyczny i łatwo poddający się obróbce. Dysponując odpowiednim sprzętem, z płyty plexi z łatwością możemy wyciąć nawet bardzo skomplikowane kształty. Dobrym przykładem mogą być litery z plexi, które możemy zamówić w przeróżnych formatach, stylach i kolorach. W aranżacji naszego wnętrza możemy wykorzystać litery z plexi do stworzenia krótkiego napisu czy dłuższej sentencji na ścianie. Taka pleksa dekoracyjna będzie na pewno trwalszą ozdobą niż popularne papierowe naklejki na ścianę. Oczywiście przy wycinaniu liter z pleksi lepiej zdać się na profesjonalną firmę. Takie wyroby z plexi możecie zamówić na przykład na stronie https://plasticexpress.pl.  

Plexi do obrazów

Plexi do obrazów to kolejny sposób na wykorzystanie tego tworzywa sztucznego w naszym wnętrzu. Po pierwsze plexi możemy wykorzystać jako zamiennik szkła w ramkach z fotografiami czy obrazami. Plexi jest dużo lżejszym, a także bezpieczniejszym materiałem. Nawet w przypadku pęknięcia ramki odłamki plexi nie stanowią takiego zagrożenia jak odłamki szkła. Jedynym minusem ramki z plexi jest to, że materiał ten jest bardziej wrażliwy na zarysowania niż szkło. Ramki z plexi to jednak nie jedyne zastosowanie tego tworzywa związane z obrazami. Coraz popularniejsze są również obrazy drukowane na plexi. Druk na szkle akrylowym może być ozdobą szczególnie nowoczesnych wnętrz. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznych obrazów. Wysoka przejrzystość szkła akrylowego sprawia, że nadrukowany na nim obraz będzie miał błyszczącą powierzchnię oraz bardzo głębokie i intensywne kolory.

Plexi do kuchni

Poza pomieszczeniami reprezentacyjnymi plexi możemy wykorzystać również w kuchni. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tu dekoracyjna płyta plexi na ścianę. Pełni ona nie tylko funkcję ozdoby z plexi. Często chroni również ścianę w okolicy zlewu czy kuchenki przez zachlapaniem i zabrudzeniami. Taką płytę plexi na ścianę bardzo łatwo utrzymać w czystości. W większości przypadków wystarczy przetarcie jej wilgotną szmatką. Decydując się na plexi do kuchni, musimy pamiętać o jednej istotnej sprawie. Materiał ten nie powinien być poddawany temperaturze wyższej niż 70–80 stopni Celsjusza. Ekspozycja na wysoką temperaturę może bowiem prowadzić do odkształcenia się plexi.

Cięcie pleksi domowym sposobem – czy da się to zrobić?

Jedną z najważniejszych zalet plexi jest łatwa obróbka zarówno mechaniczna, jak i termoplastyczna. Pozwala to na uzyskanie z tego materiału przeróżnych, często fantazyjnych, kształtów i form. Musimy jednak pamiętać, że przy tworzeniu dekoracji z plexi, często bardzo ważna jest precyzja. Wycięcie skomplikowanego kształtu bez naprawdę dobrze wyposażonego warsztatu może być w domowych warunkach bardzo trudne. Jeśli nie dysponujemy takimi narzędziami, lepiej zdać się na specjalistyczne firmy, które na co dzień zajmują się cięciem plexi. Więcej na temat obróbki tego tworzywa możecie przeczytać w artykule: https://plasticexpress.pl/n-3/ciecie-plexi-ktory-sposob-wybrac.

Similar Posts