Porady

Paleta niestandardowa. Co to jest? Jak ją wysłać?

Paleta niestandardowa. Co to jest? Jak ją wysłać?

Niestandardowymi ładunkami nazywa się te, których wymiary, kształt lub ciężar odbiegają od parametrów standardowych. Czym jest niestandardowa paleta? W jaki sposób można ją nadać?

Paleta niestandardowa – co to jest?

Chociaż w żadnych przepisach odnoszących się do transportu nie można znaleźć definicji palety standardowej i niestandardowej, są to powszechnie używane pojęcia branżowe.

Za standardową paletę uznawana jest paleta EUR, czyli europaleta, której wymiary podstawy wynoszą 120 x 80 cm. To paleta, którą można nadać w każdej firmie zajmującej się transportem. Pod nią projektowane są wózki widłowe, samochody transportowe, magazyny.

Wobec tego paleta niestandardowa to taka, która odbiega swoimi wymiarami od standardowej. Ponadto paletami niestandardowymi nazywa się te, których towary są inne niż standardowe, na przykład są płynne, luźne, bardzo ciężkie.

Taką jednostkę ładunkową także można nadać w firmie transportowej, jednak warto pamiętać o tym, że musi ona spełniać odpowiednie wymagania.

Maksymalne wymiary i ciężar palet niestandardowych

W zależności od przewoźnika niestandardowa paleta może mieć wymiary podstawy:

• 120 x 120 cm

• 120 x 200 cm

• 140 x 200 cm

• 150 x 150 cm

• 300 x 100 cm

Wysokość palety powinna wynosić do 180-220 cm, natomiast jej ciężar maksymalny do 1200 kg.

Gdy wymiary lub ciężar ładunku przekraczają podane parametry, konieczne jest skorzystanie z usług firm zajmujących się transportem ponadgabarytowym, inaczej ponadnormatywnym.

Niestandardowa paleta – jak ją wysłać?

Przesyłkę niestandardowej palety można zlecić obecnie w wielu firmach transportowych – także popularnych firmach kurierskich, które mogą dostarczyć ją do klienta nawet następnego dnia roboczego.

Zamówienia na palety niestandardowe można składać również za pośrednictwem internetu – kurier odbierze wtedy paletę spod wskazanego adresu.

Przy składaniu zamówienia na przewóz palety niestandardowej najlepiej skorzystać z kalkulatorów przesyłek, za pomocą których można sprawdzić dopuszczalne wymiary maksymalne i wyliczyć koszt nadania.

Jak zapakować paletę niestandardową?

By paleta niestandardowa dotarła do celu bez uszczerbku, powinna być odpowiednio zapakowana.

Zasady pakowania palet niestandardowych:

• wytrzymałość palety musi być dopasowana do ciężaru ładunku

• ładunek musi być stabilny i nie powinien przemieszczać się na palecie – powinien być do niej przymocowany

• ładunek nie powinien wystawać poza obrys palety

• środek ciężkości ładunku powinien znajdować się w centralnym punkcie palety

Jeżeli szukasz taniego sposobu na wysłanie niestandardowej palety musisz wiedzieć jakie są sposoby na tanią wysyłkę nietypowych palet, przeczytaj więcej pod adresem: https://www.kuriernet.pl/blog/2020/05/16/jak-wyslac-tanio-palete-niestandardowa/

Similar Posts