Czym jest wskaźnik DXY i jak go wykorzystywać?

Czym jest wskaźnik DXY i jak go wykorzystywać?

Rola dolara w światowej ekonomii jest, póki co niepodważalna. Oczywiście ulega ona sukcesywnemu osłabieniu, jednak wciąż stanowi najważniejszy środek płatniczy w światowym handlu. By móc zmierzyć siłę (bądź słabość) amerykańskiej waluty względem najważniejszych dewiz na świecie opracowano wskaźnik DXY. Jakie dokładnie ma zastosowania i jak go można wykorzystać?

Wskaźnik DXY – czym jest i w jakim celu powstał?

Indeks dolara (DXY) utworzony został w 1973 roku przez Fed (bank centralny USA). Jego celem było umożliwienie bezstronnego benchmarku amerykańskiej waluty, w porównaniu z 6 najważniejszymi walutami świata – euro, jenem, funtem, dolarem kanadyjskim, szwedzką koroną i frankiem szwajcarskim (stanowiącymi w koszyku odpowiednio 57,6% dla EUR, 13,6% dla JPY, 11,9% GBP, 9,1% CAD, 4,2% SEK, 3,6% dla CHF). Dzięki jego wykorzystaniu można ustalić np. w jakim położeniu względem innych ważnych walut na świecie znajduje się amerykańska waluta – czy jest w trendzie wzrostowym, spadkowym czy bocznym. Z racji na podstawową rolę USD w światowym handlu jego pozycja ma również ogromny wpływ na rynki surowców i metali szlachetnych. 

DXY bywa określany również jako wskaźnik potęgi amerykańskiej gospodarki – kiedy dzieje się w niej dobrze, to inwestorzy z całego świata chcą inwestować w amerykańskie aktywa i w tym celu potrzebują właśnie dolara – powstaje wówczas zapotrzebowanie na USD i jego cena jest windowana w górę. 

Jak wykorzystywać DXY podczas inwestowania?

DXY jest bardzo ważnym czynnikiem podczas analizy technicznej dla wszystkich inwestorów grających na foreksie – tutaj dowiesz się więcej na temat tego największego rynku walutowego świata i sposobów, w jakie można zarabiać na różnicach kursowych. Jednak jego zastosowanie sięga daleko poza jeden z elementów branych pod uwagę podczas spekulowania na walutach – od siły dolara zależą wyceny surowców energetycznych i metali szlachetnych na światowych rynkach. Zachodzi tu ujemna korelacja, dzięki czemu łatwiej przewidywać ich ruchy – kiedy dolar umacnia się, można spodziewać się spadków. 

Kiedy zaś amerykańska waluta ulega osłabieniu, to zwiększa się zainteresowanie “bezpiecznymi przystaniami” w których można bezpiecznie przechować kapitał – złota, franka szwajcarskiego czy amerykańskie obligacje skarbowe. Ma to również wpływ na zachowanie warszawskiego parkietu – zazwyczaj WIG traci razem z amerykańską walutą i umacnia się, kiedy dolar zalicza zwyżki. Zwolennicy analizy technicznej bardzo często biorą pod uwagę formacje na DXY przy podejmowaniu decyzji dotyczących również innych rynków. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *