Dom i Ogród

Kontaktrony w ochronie drzwi i okien przed włamaniami

Kontaktrony w ochronie drzwi i okien przed włamaniami

Systemy alarmowe składają się z wielu komponentów służących sprawnej detekcji zdarzeń i powiadamianiu o ich zaistnieniu. Jednymi z kluczowych elementów systemów alarmowych są kontaktrony, czyli czujki magnetyczne stosowane do zabezpieczania drzwi i okien przed włamaniami i aktami wandalizmu.

Jak działają kontaktrony?

Kontaktron to nic innego, jak magnetyczna czujka, która pobudza się w momencie, w którym okno lub drzwi zostaną otwarte. Determinowane jest to przez przerwanie obwodu elektrycznego kontaktronu przez otarcie drzwi lub okna, co w konsekwencji prowadzi do załączenia alarmu.

Budowa i specyfika działania kontaktronu jest wyjątkowo prosta. Czujka magnetyczna jest wyposażona w dwa podstawowe elementy robocze: kontaktron, czyli element zmieniający stan w momencie oddziaływania na niego zewnętrznego pola magnetycznego, a także z magnesu, który montowany jest na skrzydłach drzwi lub okien.

Kontaktron może załączać alarm w momencie, w którym skrzydło drzwi lub okna z magnesem oddali się od ościeżnicy, na której zamontowany jest kontaktron. Wówczas pole magnetyczne generowane przez magnes przestanie oddziaływać na kontaktron, co w konsekwencji pobudzi przekaźnik, prowadząc do zwarcia jego styków i dalej do załączenia alarmu.

Najczęściej w systemach alarmowych implementowanych w chronionych obiektach stosuje się kontaktrony NC, czyli kontaktrony, w których obwód jest zamknięty przy zbliżeniu się magnesu indukującego pole magnetyczne do kontaktronu. Niemniej, w systemach alarmowych mogą być również stosowane kontaktrony przełączalne. Tego typu elementy pozwalają samodzielnie zdecydować użytkownikowi, w jaki ma działać styk pod wpływem zewnętrznego pola magnetycznego – czy ma działać jak kontaktron NC, czy kontaktron NO.

Dlaczego kontaktrony są powszechnie stosowane do detekcji włamań?

Kontaktron to wyjątkowo prosty element przekaźnikowy, który cechuje się wysoką niezawodnością, niskim kosztem zakupu oraz wyjątkowo szybkim czasem działania. Poza tym czujki magnetyczne nie są wyposażone w mechaniczne elementy, wobec czego nie ulegają szybkiemu zużyciu, nie wymagają konserwacji, a także są kompletnie bezawaryjne oraz bezobsługowe.

Bardziej zaawansowane technologicznie kontaktrony wyposażane są w detekcję wibracji, przez co mogą być załączane już wtedy, gdy drzwi lub okna wibrują pod wpływem prób ich wyważania. Co więcej, niektóre kontaktrony mogą być wyposażone również w radiowy interfejs komunikacyjny pozwalający na ich bezprzewodowe łączenie z centralami alarmowymi lub innymi komponentami systemów alarmowych.

W bardziej rozbudowanych systemach alarmowych często stosowane są także kontaktrony, które wyposażone są w pętlę sabotażową. Pętla ta ma za zadanie załączyć alarm wówczas, gdy przewód łączący kontaktron z systemem alarmowym zostanie przecięty. Pętla sabotażowa zapewnia dodatkową ochronę przed włamaniem w obiektach wymagających skuteczniejszej ochrony przed włamaniem, kradzieżą, a także przed aktami wandalizmu.

Similar Posts