Dom i Ogród

Wybieramy płytki podłogowe i ścienne do salonu – na co zwrócić uwagę?

Wybieramy płytki podłogowe i ścienne do salonu – na co zwrócić uwagę?

Płytki podłogowe i ścienne zazwyczaj kojarzą nam się z łazienką albo kuchnią. Nic dziwnego – to rozwiązanie jest powszechnie stosowane w tych pomieszczeniach, choć coraz częściej możemy je spotkać też w salonach. Podpowiadamy, jakie płytki wybrać do salonu i na co należy zwrócić uwagę, urządzając to wnętrze.

Płytki w aranżacji salonu – o czym należy pamiętać?

Salon nie bez powodu często określany jest jako serce domu. Właśnie w tym pomieszczeniu z reguły spędzamy najwięcej czasu, a także przyjmujemy gości i spotykamy się z rodziną. Warto więc zadbać o to, by aranżacja salonu nie tylko podkreślała jego reprezentacyjny charakter, ale również cechowała się funkcjonalnością i estetyką. Jedna kwestia to wybór odpowiedniego rodzaju płytek – tu pod uwagę należy brać właściwości konkretnych materiałów, w tym ścieralność, odporność na uszkodzenia czy łatwość w utrzymaniu w czystości. Drugim, nie mniej istotnym aspektem wpływającym na panującą we wnętrzu atmosferę jest dobór płytek podłogowych i ściennych o wpisującej się w nasz gust stylistyce.

Wybierając płytki na ścianę i podłogę, należy uwzględnić rodzaj posadzki w pomieszczeniach znajdujących się obok salonu – przedpokoju, aneksie kuchennym czy nawet na tarasie. Często stosowaną praktyką jest wykańczanie podłogi w salonie przy pomocy tych samych płytek, co w sąsiadujących przestrzeniach – ujednolicając charakter wnętrza, optycznie je powiększamy. Jeśli mimo to zdecydujemy się na różne warianty, warto ograniczyć liczbę kolorów, wzorów i faktur, wybierając płytki o podobnej stylistyce.

W dużych, przestronnych salonach najlepiej sprawdzają się płytki wielkoformatowe – w takich wnętrzach będą one dobrze wyeksponowane, a zarazem optycznie powiększą pomieszczenie. Jednak na odbiór salonu ogromny wpływ mają też barwy. Warto zapamiętać, że jasne kolory na powierzchniach odbijają światło, dzięki czemu dana przestrzeń wydaje się większa – będą one więc doskonałym rozwiązaniem do niewielkich pokojów o ograniczonym metrażu. Do dużych wnętrz natomiast nadają się także płytki na podłogę lub ścianę w ciemniejszym, bardziej nasyconym odcieniu.

Płytki podłogowe i ścienne w stylu klasycznym

Płytki na podłogi i ściany są tak różnorodne, że umożliwiają wykończenie i aranżację salonu niemal w dowolnym stylu. Najłatwiej podkreślić go, dobierając materiał o odpowiednim wzorze i uzupełniając go dodatkami oraz elementami wyposażenia utrzymanymi w podobnym klimacie. Jednym z najchętniej wybieranych wariantów jest styl klasyczny, który bazuje na stonowanych, ciepłych barwach.

W klasycznym salonie fantastycznie będą prezentować się przede wszystkim płytki drewnopodobne, które imitują panele, a sposób ich wykończenia przywodzi na myśl usłojenie drewna. Egzamin zdadzą tu zwłaszcza płytki w odcieniach brązu, które idealnie pasują do tradycyjnych mebli. Inne opcje to płytki w kolorach beżowym, kremowym czy wypalonej cegły oraz płytki kamienne. Co warto dodać, każde z tych rozwiązań sprawdzi się również we wnętrzach rustykalnych.

Płytki na podłogę i ścianę w nowoczesnej odsłonie

A jakie płytki podłogowe i ścienne nadają się do salonu nowoczesnego? W tego typu aranżacjach najlepszy wybór to polerowane płytki gresowe w najróżniejszych barwach – od śnieżnej bieli po ciemny grafit. Połyskująca powierzchnia płytek będzie stanowić znakomite tło dla minimalistycznych, jednolitych mebli.

To jednak nie wszystkie możliwości, jakie daje nam to rozwiązanie. W nowocześnie urządzonych możemy skusić się na połączenie płytek w zbliżonych, ale różniących się odcieniach. Z kolei wyrazisty efekt osiągniemy, dobierając jednolite, jasne lub ciemne płytki i zestawiając je z meblami w intensywnych kolorach oraz kilkoma dodatkami.

Płytki podłogowe i ścienne w aranżacji skandynawskiej

Płytki będą też doskonałą propozycją dla osób, których salon będzie utrzymany w duchu skandynawskim. Znajdzie on zastosowanie zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach lub kawalerkach, gdzie skandynawska stylistyka, oparta na jasnych barwach, pozwoli optycznie powiększyć wnętrze.

W tym przypadku można zdecydować się np. na jasny gres lub płytki drewnopodobne – również w jasnym odcieniu. Płytki na podłodze świetnie sprawdzą się także w salonach industrialnych – tutaj najlepszym wyborem będą szare kwadratowe kafle imitujące beton.

Listwy i cokoły do płytek podłogowych

Częścią kolekcji płytek podłogowych bardzo często są dekoracyjne listwy i cokoły. Położenie listew przypodłogowych do płytek to doskonały sposób na urozmaicenie jednolitej, niekiedy monotonnej posadzki. Przy ich pomocy możemy też symbolicznie oddzielić dwie różne strefy w pomieszczeniu, co sprawdzi się zwłaszcza w salonach połączonych z aneksem kuchennym. Z kolei cokoły mogą skutecznie zastąpić tradycyjne listwy przypodłogowe, umożliwiając estetyczne wykończenie posadzki.

Płytki a ogrzewanie podłogowe

W świadomości wielu osób płytki podłogowe funkcjonują jako zimne w odbiorze – zarówno dosłownie, jak i w przenośni. O ile o gustach się nie dyskutuje, już na bijący od płytek chłód nie jesteśmy skazani – choć tę ich cechę z pewnością docenimy w pierwszy upalny dzień. Pod płytkami z powodzeniem możemy zamontować ogrzewanie podłogowe, co podniesie komfort poruszania się po domu, szczególnie zimą. Chcąc natomiast wizualnie ocieplić salon, w części wypoczynkowej możemy położyć jasny, miękki dywan.

Miejsce płytek podłogowych i ściennych już od dłuższego czasu nie jest wyłącznie w łazienkach i kuchniach. Teraz cieszą się one coraz większą popularnością jako rozwiązanie stosowane w salonach i pokojach dziennych, gdzie stanowią silną konkurencji dla paneli.

Similar Posts