Dom i Ogród

Czynności zabezpieczające przeciwko zaczadzeniom. Jak je przeprowadzić?

Czynności zabezpieczające przeciwko zaczadzeniom. Jak je przeprowadzić?

Pomimo dostępnych czujników czy innych możliwości jakie daje współczesna technika nadal wiele osób ulega zaczadzeniom. Warto tutaj wiedzieć, że tlenek węgla nie ma zapachu przez co niestety nie można go samodzielnie wykryć. Dlatego niezbędne jest wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń. Dzięki temu zdecydowanie niweluje się ryzyko zatruciem czy potruciem tym niebezpiecznym gazem. Nie należy na tym absolutnie oszczędzać, wszak nie ma nic cenniejszego niż życie, dlatego w dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam w jaką ochronę trzeba zainwestować. Dowiecie się także dlaczego warto zwracać uwagę na sprzęt jakim dysponuje firma, która dokonuje inspekcji. Tutaj bardzo ważne jest stosowanie np. podnośników przegubowych.

Regularne sprawdzanie przewodów kominowych to podstawa

Co roku około 100 osób ginie na skutek zaczadzenia, a nawet 100 tys. zostaje poszkodowanych. Niestety coroczne inspekcje dokonywane przez kominiarzy jasno pokazują, że Polacy nie wiedzą jak dbać o swoje bezpieczeństwo, a często nawet bagatelizują zagrożenie. Trzeba pamiętać, że zbyt szczelny dom niestety sprzyja zaczadzeniom, a więc absolutnie nie należy zatykać kratek wentylacyjnych. Jeżeli w łazience znajduje się piecyk grzewczy inaczej zwany junkersem, to okna powinny być delikatnie uchylone. Niezbędne jest także regularne sprawdzanie przewodów kominowych. Już na samym początku, np. podczas budowy domu trzeba szczególnie zwracać uwagę na przewody kominowe. Instalacja powinna być także odebrana przez mistrza kominiarskiego, który sprawdza drożność, wielkość przekroju, a także wloty i wyloty przewodów. Jeżeli Wasz budynek ma specyficznie skonstruowany dach, tzn. jest stromy, to często może okazać się, że kominiarz będzie chciał tylko pobieżnie sprawdzić cały przewód, wszak dostanie się do komina ze strony dachu może być utrudnione. Absolutnie nie można się na to zgadzać, a w razie konieczności warto zdecydować się na wypożyczenie podnośnika przegubowego oczywiście wraz z operatorem, dzięki któremu fachowiec sprawdzi wszystko dokładnie. Dodatkowo oczywiście raz do roku konieczne jest sprawdzenie całego przewodu.

Zadbaj o urządzenia grzewcze

Gdy temperatura za oknem jest bardzo niska, szczególnie zależy nam, aby w domu było ciepło, dlatego dla naszego komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa niezbędne jest także odpowiednie użytkowanie urządzeń grzewczych. Należy przede wszystkim przestrzegać instrukcji obsługi danego pieca i poddawać go regularnym kontrolom. W przypadku stosowanie pieców na węgiel bardzo ważne jest używanie tego najwyższej jakości, jednocześnie można w nim spalać tylko taki materiał, który jest do niego dedykowany. Dodatkowo warto wietrzyć mieszkanie tak na około 2-3 minuty oraz stosować mikrowentylację.

Czujnik czadu

Ponadto niezbędne jest stosowanie doraźnych rozwiązań. Tutaj przede wszystkim należy użytkować czujniki czadu. Powinny być one zamontowane wszędzie tam, gdzie znajduje się przewód kominowy, czyli w kuchni, łazience oraz oczywiście w bliskiej lokalizacji pieca. Takie rozwiązanie jest bardzo efektywne, a przy tym czujniki kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych. W razie zagrożenia emitują one głośny dźwięk, co może uratować życie. Jeżeli go usłyszymy bezwzględnie należy wyjść z domu, a następnie wezwać właściwe służby, przy czym nie można zamykać wtedy drzwi zewnętrznych, gdyż niezbędny jest dopływ świeżego powietrza.

Wentylacja mechaniczna w domu pasywnym

Oczywiście również w domach energooszczędnych i pasywnych należy zastosować zabezpieczenia przed wydzielaniem tlenku węgla. Za takie domy uznaje się te, gdzie zainstalowana jest wentylacja mechaniczna, a także zachowane są normy odnośnie przenikania ciepła. W przypadku zasilania domu paliwem stałym należy bezwzględnie dbać o stan filtrów w centrali wentylacyjnej i regularnie je wymieniać, a także okresowo, przynajmniej dwa razy do roku sprawdzać drożność całej wentylacji. Nie można również jej wyłączać w okresie nieobecności, a jedynie zredukować intensywność pracy wentylatorów w rekuperatorze.

Zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń chroniących przed tlenkiem węgla jest niezwykle istotne. Proste urządzenia i regularna kontrola pieców grzewczych, kominów oraz wentylacji może zapobiec tragedii.

Similar Posts