Dom i Ogród

Wilgoć i stojąca woda w piwnicy – jak uporać się z problemem?

Wilgoć i stojąca woda w piwnicy - jak uporać się z problemem?

Wilgoć i woda zalegająca w piwnicy to problem, który spędza sen z powiek wielu właścicielom domów. Ich obecność nie tylko przyczynia się do niszczenia przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu i zawilgocenia murów, które w późniejszym czasie mogą zacząć się kruszyć, ale także mają negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Dlaczego w naszej piwnicy pojawia się wilgoć? Co zrobić, aby zapobiec spływaniu wody do nisko położonych pomieszczeń?

Metody osuszania piwnicy

Pierwszą czynnością, jakiej powinniśmy się podjąć zaraz po pojawieniu się wody w piwnicy, jest wypompowanie jej z pomieszczenia oraz osuszenie ścian, aby zapobiec ich niszczeniu. Spośród metod pozbywania się wilgoci z piwnicy możemy wyróżnić osuszanie:

  • poprzez ogrzanie pomieszczenia, a następnie jego intensywne wywietrzenie,
  • przy użyciu osuszacza kondensacyjnego,
  • przy pomocy zaawansowanych urządzeń, jak np. promienników mikrofalowych, przeprowadzane przez profesjonalne firmy.

Jednak takie działania są jedynie usuwaniem skutków zawilgocenia czy zalania piwnicy, które może nastąpić ponownie, jeśli nie zlikwidujemy przyczyny.

Przyczyny pojawiania się wody w piwnicy

Znalezienie przyczyny zaistniałej sytuacji – właśnie to powinno być naszym następnym krokiem. Jest wiele powodów, przez które wilgoć może pojawić się w naszej piwnicy, lub przez które ulega ona zalaniu. Wśród nich najczęściej spotykanymi czynnikami są:

  • silne opady deszczu,
  • wiosenne roztopy,
  • wysoki poziom wód gruntowych,
  • ukształtowanie terenu,
  • źle dobrana, uszkodzona izolacja lub jej brak,
  • brak wentylacji w piwnicy,
  • awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej,
  • cofanie się ścieków z kanalizacji zbiorczej podczas ulewnych opadów deszczu.

Tak jak w przypadku jednorazowych awarii czy silniejszych opadów możemy poradzić sobie sami –  zwykle wystarczy wypompować wodę, naprawić lub wymienić uszkodzone instalacje, i osuszyć zalane pomieszczenie – tak przy nieszczelnej izolacji warto zwrócić się do specjalistów.

A selective closeup shot of a gray pipe with water coming out its hole

Sposoby zapobiegania zalewaniu piwnicy

Skoro już wiemy, co może być przyczyną pojawiania się wilgoci w piwnicy lub powodować jej zalewanie, teraz warto dowiedzieć się, jakie działania mogą temu zapobiec. Jeśli chcemy uniknąć ponownego zawilgocenia pomieszczenia, powinniśmy zadbać o takie elementy, jak odpowiednia izolacja budynku, drenaż, odwodnienie liniowe czy też chłonne podłoże oraz pompę.

Izolacja

Chcąc rozwiązać problem pojawiającej się wody w piwnicy, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na izolację budynku. Występowanie wilgoci na ścianach pomieszczeń może być skutkiem nieszczelnej, uszkodzonej hydroizolacji domu, lub wynikać z jej nieodpowiedniego doboru względem rodzaju otaczającego gruntu.

Właściwie zastosowana izolacja podłóg i ścian zapobiega dostawaniu się wód gruntowych do piwnicy. Trzeba mieć na uwadze również to, że ich poziom może wzrosnąć podczas silnych opadów deszczu, co zwiększa ryzyko zalania.

Jako hydroizolację budynku możemy zastosować m.in. papy (izolacje bitumiczne), tynki zaporowe (izolacje mineralne) oraz specjalne folie (izolacje z tworzyw sztucznych).

Drenaż

Jeśli martwimy się, że wokół fundamentów będzie gromadzić się woda, albo budynek położony jest w miejscu spadkowym, konieczne będzie zastosowanie drenażu. Jest to system rur pcv, których zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody spod fundamentów budynku.

Zanim go zamontujemy, wcześniej sprawdźmy poziom wód gruntowych. Pozwoli to na umiejscowienie drenażu na odpowiedniej głębokości, dzięki czemu spełni on założone funkcje. Należy dobrać go do rodzaju gruntu i intensywności napływu wody.

Działanie drenażu polega na tym, że nagromadzona w rurach woda odprowadzana jest do studzienek chłonnych i wsiąka w znajdujący się w nich grunt. Aby całość była proces przebiegał sprawnie i był skuteczny, niezbędne jest regularne przeprowadzanie kontroli. Drenaże otrzymamy m.in. na stronie dostawcy systemów rurowych Pipelife https://zamowienia.rury.pl/kategoria-produktu/drenaz/.

Odwodnienie liniowe

Odwodnienie liniowe to rozwiązanie stosowane do odprowadzania wody z utwardzonych powierzchni, spod fundamentów budynku do studzienek chłonnych lub do rur kanalizacyjnych.

Zastosowanie odwodnienia liniowego może okazać się niezbędne, jeśli grunt na naszej działce jest nieprzepuszczalny (np. skalistym lub gliniastym).

Podłoże wokół budynku

Dla lepszej izolacji fundamentów przed nasiąkaniem dobrze jest także zadbać o odpowiednią nawierzchnię wokół budynku. Powinno to być podłoże, które wsiąknie napływającą wodę, tym samym uniemożliwiając jej spłynięcie do naszej piwnicy. Dobrze sprawdzi się tu np. piasek czy żwir. Uformowanie wybranej nawierzchni w formie spadku może dodatkowo zapobiec spływaniu wody do dolnych pomieszczeń.

Pompa

Może się okazać, że żaden z wcześniej wymienionych sposobów u nas się nie sprawdzi, bo np. posiadamy garaż, do którego prowadzi zjazd. Wtedy pomocne okaże się zastosowanie pompy.

Przed garażem powinniśmy umieścić studzienkę, do której w czasie opadów włożymy pompę. Większość tych urządzeń po osiągnięciu pewnego poziomu wody, uruchamia się i usuwa zgromadzoną wodę. Pompa może być umiejscowiona także w studzience chłonnej od drenażu.

Wet metal background,in grey tone.

Jak uporać się z wilgocią i stojącą wodą w piwnicy?

Wybór rozwiązania powinien być uzależniony przyczyną występowania wilgoci i wody w naszej piwnicy. Jednak jak pompa czy odwodnienie liniowe nie zawsze będzie konieczne, tak izolacja jest niezbędnym elementem każdego budynku. Właściwe zapobieganie pojawianiu się wody w pomieszczeniach pozwala nie tylko uniknąć strat materialnych, dodatkowych wydatków i konieczność osuszania, ale także przeciwdziała pojawieniu się pleśni i grzybów szkodliwych dla zdrowia mieszkańców.

Similar Posts