Dom i Ogród

Jak przygotować dom na sezon jesienno-zimowy? Trzy rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę

Jak przygotować dom na sezon jesienno-zimowy? Trzy rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę

Przygotowanie domu na sezon jesienno-zimowy jest bardzo ważną kwestią, pozwalającą zadbać o nasz komfort w chłodniejsze dni. W tym przypadku przyda nam się szereg narzędzi i przedmiotów przydatnych do różnych czynności. O czym warto pamiętać? Jak przygotować dom na nadchodzące miesiące?

Sprawdzenie pieca CO

Przed okresem zimowym konieczne jest sprawdzenie ogrzewania w domu, bez względu na to, jakiego kotła jesteśmy posiadaczami. Zakres czynności będzie nieco różnił się w zależności od tego, jakiego paliwa używamy. Jednakże przed okresem jesienno-zimowym konieczne jest sprawdzenie:

• pompy obiegowej,

• zaworów odcinających, przełączających i mieszających,

• zaworów bezpieczeństwa,

• wentylatora powietrza lub spalin,

• filtrów siatkowych,

• przeponowego naczynia wzbiorczego,

• czujnika wypływu spalin w kotłach bazujących na otwartej komorze spalania,

• regulacji spalania. 

Niezbędne jest także wyczyszczenie powierzchni wymiany ciepła (spaliny-woda) w kotle, jak i przeprowadzenie analizy spalin. Dzięki temu wpłyniemy na nasze bezpieczeństwo i zapewnimy sprawną pracę urządzenia, które będzie ogrzewać cały dom w zimne dni. 

Drożność kominów i rynien

Kolejną istotną kwestią jest sprawdzenie drożności rynien i kominów. Przepływ deszczówki może zostać zaburzony przez gałęzie i liście, które należy usunąć z rynny. Jeśli w rynnach znajduje się siatka zabezpieczająca, konieczne jest jej wyjęcie i opróżnienie. W przypadku braku zabezpieczeń przez różnymi zanieczyszczeniami, wymagane jest usunięcie ich mechanicznie. Zanieczyszczeń pozbędziemy się poprzez spłukanie ich wodą pod dużym ciśnieniem. Sprawdzi się tutaj myjka wysokociśnieniowa lub wąż ogrodowy. Nie używajmy w tym celu metalowych i ostrych narzędzi, gdyż mogą one zniszczyć powłokę rynny. 

Zaniedbanie drożności komina wpłynąć może na niedostateczne dostarczanie ilości tlenu do spalania paliwa, jakim ogrzewamy budynek. Warto podkreślić, że niepełne spalanie paliwa prowadzi do powstawania szkodliwego tlenku węgla. Aby przeprowadzić kontrolę drożności komina, warto wezwać kominiarza. Zajmie się on konserwacją, wyczyszczeniem i kontrolą komina jeszcze przed sezonem grzewczym. 

Uszczelnienie okien i drzwi

Przed okresem zimowym warto zadbać również o uszczelnienie okien i drzwi. Do zimy powinniśmy przede wszystkim przygotować starsze modele okien, przyklejając uszczelki z gumy lub gąbki na styku ościeżnicy i skrzydła. Możemy również wymienić uszczelki, co zapobiegnie uciekaniu ciepła przez szyby. Wysoki poziom izolacyjności termicznej jest mile widziany, jednakże zwiększona szczelność wpłynąć może na zakłócenie wymiany powietrza. W tym celu sprawdzą się nawiewniki w ramie okiennej, które warto zastosować w sypialni, gabinecie czy też w salonie.

Znacząco obniżymy straty ciepła, montując solidne oraz bardzo dobrze izolowane drzwi. Dzięki temu zapobiegniemy sporym stratom ciepła w zimne dni, zapewniając dodatkowo izolację akustyczną. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi z progami regulowanymi lub drzwi atestowanych. Przed okresem jesiennym i zimowym konieczne jest sprawdzenie, czy po zamknięciu skrzydło drzwi dobrze przylega do ościeżnicy. Można także skontrolować fakt, czy zawiasy się nie opuściły oraz czy uszczelka progowa ściśle przylega do progu. 

Okres jesienno-zimowy wymaga przygotowania domu na trudne warunki atmosferyczne. Nie zapomnijmy zadbać o szczelność drzwi i okien, udrożnienie rynien i kontrolę komina, a także sprawdzenie działania pieca CO i jego przeczyszczenie. Niektóre czynności wykonamy samodzielnie, inne natomiast wymagają pomocy fachowców. 

 
Niezbędne narzędzia  kupisz w profesjonalnym sklepie z narzędziami https://tooles.pl/

Similar Posts