Nieruchomości

Inwestowanie w mieszkania na wynajem nad morzem

Inwestowanie w mieszkania na wynajem nad morzem

Inwestowanie w mieszkania na wynajem staje się coraz popularniejszym sposobem pomnażania zysków i budowania oszczędności. Prym z pewnością wiodą nieruchomości wakacyjne, mieszczące się nad morzem. Służą one zakwaterowaniu krótkoterminowemu, z którego najczęściej korzystają turyści szukający atrakcyjnego miejsca wypoczynku.

Rodzaje wakacyjnych mieszkań na wynajem

Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje mieszkań pod wynajem krótkoterminowy, przeznaczony dla turystów. Są to:

  • tradycyjne apartamenty z jednym właścicielem,
  • condohotele, które mają wielu udziałowców i są prowadzone tak jak zwykłe hotele.

Kupując wakacyjną nieruchomość pod wynajem, uwagę należy zwrócić na dwie podstawowe cechy. Są to lokalizacja apartamentu oraz jego standard. Najpopularniejsze apartamenty wakacyjne nad morzem szczycą się wspaniałymi widokami z okien, bliskością plaży i strefy rozrywkowej czy gastronomii. Kupując samodzielną nieruchomość pod wynajem, musimy nią zarządzać. Osiągany zysk może być jednak większy niż w przypadku condohoteli. Z drugiej jednak strony, condohotele wymagają mniejszego nakładu finansowego i nie trzeba poświęcać im czasu. W zamian otrzymujemy stabilny, niewielki procent zysków osiąganych przez operatora – specjalistyczną firmę, która zarządza nieruchomością.

Apartamenty wakacyjne nad morzem – ile można zarobić?

Przy zakupie samodzielnego apartamentu wakacyjnego nad morzem, można liczyć na zwrot rzędu nawet 10% zwrotu rocznie. Wiele zależy od ceny, którą możemy zaproponować potencjalnym wynajmującym. Te zależą od popularności samej miejscowości czy standardu wyposażenia apartamentu, ale i także od sezonu. Zwrot wartości inwestycji w przypadku condohoteli jest nieco niższy. Jest to około 6-8% w skali roku. Warto także wiedzieć, że będąc właścicielem apartamentu wakacyjnego nad morzem, możemy samemu także z niego korzystać całkowicie za darmo w wybranym przez nas terminie. Condohotele także oferują atrakcyjne warunki wynajmu swoim udziałowcom, jednak zawsze musimy liczyć się z koniecznością wcześniejszej rezerwacji i pokryciem dodatkowych kosztów obsługi.

Czy warto inwestować w wynajem krótkoterminowy?

Patrząc na wysokość obecnych stóp procentowych i ofert lokat bankowych lub innych, bezpiecznych sposobów inwestowania, wynajem krótkoterminowy wydaje się bardzo atrakcyjną opcją. Gwarantuje on o wiele wyższy zysk i bezpieczeństwo pomnażania pieniędzy. Nieruchomość jest także składnikiem aktywów, które nie traci na swojej wartości. Nawet krach w turystyce, który mogliśmy chociaż obserwować na początku pandemii koronawirusa, nie będzie oznaczał utraty zainwestowanych w nieruchomość pieniędzy, a jedynie zmniejszenie potencjalnej stopy zwrotu.

Choć ekonomiści zgodnie mówią, że rynek wynajmu krótkoterminowego w pewnym momencie ulegnie nasyceniu, to sytuacja ta jest jeszcze odległa. Liczba turystów chcących wynająć luksusowy apartament wakacyjny nad morzem jest bardzo duża, a obiektów wciąż jest niewiele. Jednak popularność takiego sposobu inwestowania rośnie, sprawiając, że liczba inwestorów jest coraz większa, a oferowany zysk coraz mniejszy.

Materiał opracowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl.

Similar Posts