Dom i Ogród

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem

XXI wiek to nie tylko rozwój budownictwa, ale przede wszystkim bardzo dynamiczny postęp w obszarze elektroniki i inteligentnych systemów sterowania.

Nieuniknionym było, połączenie tych dwóch obszarów. Inteligentne domy są coraz bardziej popularne. W nowych budynkach można sterować roletami zewnętrznymi, oświetleniem elektroniką oraz przede wszystkim ogrzewaniem. Może się to odbywać w różnym stopniu zaawansowania. Od systemów wspomagających po całkowitą automatyzację. Takie rozwiązania jak sterowanie ogrzewaniem przez internet czy sterowanie ogrzewaniem przez telefon,  niosą ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozytywnie wpływają na komfort użytkowników, poprzez utrzymywanie stałej temperatury w budynku. Optymalizują także koszty ogrzewania. Na rynku dostępne są zróżnicowane warianty systemów sterowania ogrzewaniem (np. Termoregulatory Defro). Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Głowice termostatyczne

Można śmiało stwierdzić, że jest to największy minimalizm w sterowaniu ogrzewaniem. Elektryczne głowice termostatyczne są niezwykle użytecznymi urządzeniami montowanymi na grzejnikach. Dlatego też, coraz częściej zastępują głowice mechaniczne. Rozwój w tej dziedzinie pozwala już na montaż głowic z wyświetlaczem oraz bezprzewodową komunikacją. Ciekawym rozwiązaniem są głowice z funkcją wykrywania otwartego okna.  Czujnik zamontowany w głowicy odczytuje nagły spadek temperatury w pomieszczeniu, jako sygnał o otwartym oknie. Ogrzewanie jest wyłączane do czasu wzrostu temperatury w pokoju. Bardziej rozwiniętym rozwiązaniem jest współpraca głowicy z inteligentną klamką okienną. W takim przypadku zarządzanie ogrzewaniem jest uzależnione od położenia klamki. Cechą, dzięki której głowice elektryczne przewyższają głowice mechaniczne, z pewnością jest możliwość bezprzewodowej komunikacji. Dzięki, połączeniu wszystkich głowic w jednej sieci, można nimi sterować pojedynczo lub wszystkimi w jednym momencie.

Sterowanie pompami

Sterowniki pomp przeznaczone są do automatycznego załączania i wyłączania pomp obiegowych w zależności od zmierzonej temperatury. Sterowniki pomp działają na zasadzie wymuszania obiegu wody. Cechują się dużym zakresem sterowania temperaturą: od 10°C do nawet 90°C. Posiadają wiele funkcji, które pomagają zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z instalacji (m.in. funkcja awaryjnego odbioru ciepła). Dzięki modułowi komunikacyjnemu, sterowanie może się odbywać za pomocą smartfona, tabletu lub komputera PC. Często stosowane są tzw. regulatory pogodowe. Wykorzystują one temperaturę zewnętrzną, zestawiając ją z warunkami panującymi wewnątrz budynku i jednocześnie regulując pracę pompy. Te sposoby zarządzania energią mogą być realizowanie zarówno, jako sterowanie ogrzewaniem podłogowym jak również sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym (np. przy współpracy z kotłami Defro).

System KNX

KNX jest systemem, który integruje w sobie wszystkie funkcje zarządzania budynkiem. Jeden przewód magistralny oplatający cały dom, kieruje do każdego odbiornika wszystkie informacje dla realizacji funkcji sterowniczych, pomiarowych, kontrolnych i regulacyjnych. Dzięki temu, tworzy się zdecentralizowany system automatyki budynku. Sterowanie temperaturą wewnętrzną za pomocą tego systemu może obejmować nie tylko sam proces ogrzewania, lecz także wentylację czy też kontrolę okien i rolet zewnętrznych. Wszystkie te procesy mają wymierny wpływ na temperaturę wewnątrz budynku. Szacuje się, że przez wentylację grawitacyjną, straty ciepła mogą sięgać nawet 60%. W przypadku rolet, ważne jest dostosowanie ich położenia do pory dnia i nasłonecznienia.

Systemu inteligentnego sterowania domem i samym ogrzewaniem to nie tylko gadżet. To przede wszystkim rozwiązanie pozwalające poczuć komfort na miarę XXI wieku. Zarządzanie ogrzewaniem generuję również oszczędności wynikające z optymalizacji procesów spalania i dystrybucji ciepła.

Similar Posts