Porady

Jak dobrać kolor blatu do mebli kuchennych? Inspiracje i porady

Jak dobrać kolor blatu do mebli kuchennych? Inspiracje i porady

Ta duża, gładka przestrzeń w kuchni ma ogromne znaczenie nie tylko pod kątem praktycznym, ale również dekoracyjnym. Nieodpowiednio dopasowany blat do kuchennych mebli może wprowadzić do wnętrza dysharmonię. Sprawdź, jak profesjonalnie wybrać jego kolor.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak dobrać blat do jasnych mebli kuchennych?
 • Jakie kolory blatu pasują do ciemnego wyposażenia kuchni?

Rynek oferuje ogromną różnorodność surowców, z których mogą być wykonane kuchenne blaty. Do najpopularniejszych należą drewniane, kamienne, laminatowe i konglomeraty. Nowoczesne kuchnie eksponują również powierzchnie szklane, metalowe lub wyłożone terakotą. Meble to strategiczny element wnętrza, dlatego muszą prezentować spójność połączeń.

 1. Kolor – odcień blatu powinien nawiązywać do wnętrza: mebli, drzwi, okien, ścian i podłogi. Zawsze musi być utrzymany w tej samej, chłodnej lub ciepłej temperaturze barw co meble.
 2. Surowce – drewniane meble najlepsze duety tworzą z kamiennym lub drewnianym blatem. Uważaj na wykończenie ścian pomiędzy górną a dolną linią szafek. Jeśli jest ona mocno dynamiczna, lepszym rozwiązaniem okaże się zastosowanie gładkiego, jednolitego blatu.
 3. Desenie – gładkie meble pozwalają na zastosowanie wzorzystych blatów, np. z marmuru. Przy niejednolitych frontach postaw na monochromatyczny blat. Kuchnia to miejsce, które eksponuje dużo zróżnicowanych sprzętów, dlatego należy uważać, by nie stworzyć wizualnie chaotycznego miejsca.
 4. Politura – to czy meble są w połysku, czy macie również wpływa na dobór kuchennego blatu. Matowe fronty zawsze dobrze łączą się z drewnianym lub laminowany blatem. Błyszczące łącz z kamieniem lub konglomeratem.

Jeżeli dobór odpowiedniej kompozycji jest dla Ciebie trudny, zdaj się na gotowy zestaw kuchennych mebli, który dobierzesz z pomocą specjalistów ze sklepu meblowego Edinos.pl. Miejsca takie jak sklep internetowy Edinos to fotograficzna inspiracja, pokazująca, jaki kolor blatu do mebli kuchennych pasuje najbardziej. Jeżeli chcesz mieć własny udział w kreowaniu kuchni marzeń, czerp wiedzę z dalszej części artykułu.

 

Jasne meble kuchenne a kolor blatu

Najpopularniejsze odcienie kuchennych mebli to śnieżnobiała biel, jasne szarości oraz ciepłe odmiany kremu. Eleganckie, świeże i ponadczasowe połączenie tworzą jasne szafki i drewniane blaty. Dobrze sprawdzić się też marmur, ale to zależy od stylu wnętrza.

zestaw mebli kuchennych edinos

Jaki kolor blatu będzie odpowiedni do białych mebli kuchennych?

Biały kolor kuchennych mebli to najwięcej możliwości. Neutralne tło kuchni idealnie łączy się prawie z każdą odmianą blatu. Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać i trendu, w jakim budujesz wnętrze. Białe szafki dobrze jest łączyć z:

 • Białe meble z białym blatem – jeżeli stosujesz jednolitą powierzchnię, koniecznie wprowadź do przełamania dodatkowy surowiec, na przykład drewniane listwy wykańczające, żeby kuchnia nie wydała się zbyt sterylna;
 • Białe z białym blatem wykonanym z kamienienia – może to być kwarcowy konglomerat prezentujący trochę inny odcień lub marmur, w którym naturalny deseń ożywi trochę ascetyczny wymiar kuchni,
 • Białe meble z drewnianym blatem – tu sprawdzi się każdy odcień; w stylach skandynawskich jasne, lite drewno, a w kolonialnych lub tradycyjnych odmiany palisandru i wenge,
 • Białe meble z blatem koloru czarnego – taki duet buduje kuchnię w eleganckim, kontrastowym ujęciu; do wyboru masz nie tylko luksusowy czarny marmur, ale równie granit lub konglomerat; połyskujący, czarny blat dobrze wygląda też w kuchniach nowoczesnych, z czerwonym lub żółtym akcentem w dodatkach;
 • Białe meble kuchenne z szarym blatem – to ponadczasowe połączenie; białe szafki i jasnoszary blat z laminatu lub gładkiego kamienia będzie optycznie powiększał małe przestrzenie, a do kuchni wniesie sporo świeżości; białe fronty ciekawie wyglądają również z blatem o ciemnografitowej barwie.

Blat na wyspie kuchennej i w szafkach nie musi być taki sam, ale kluczowa jest spójność i umiar w deseniach.

Jaki kolor blatu będzie pasował do szarych mebli kuchennych?

Meble w takiej tonacji to hit współczesnych aranżacji. Wysoce estetyczne i reprezentacyjne tworzą kuchnie w każdym stylu. Jaki kolor blatu do mebli kuchennych w szarym kolorze najlepiej się sprawdzi?

 • Szare meble kuchenne i szary blat – zastosowanie tego samego koloru, ale w jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu szlachetnie podkreśli wystrój kuchni. Do wyboru masz szary kamień – granit lub marmur albo ciekawe odmiany konglomeratu.
 • Szare meble z białym blatem – zupełnie gładki, śnieżnobiały blat w połysku utworzy z błyszczącą szarością mebli nowoczesne i ożywcze połączenie, rozjaśniając małą kuchnię.
 • Szare meble z drewnianym blatem – taki surowiec ociepli trochę chłodną toń mebli i stworzy przyjazną aurę wnętrza. Z szarością kuchennych awersów dobrze wyglądają w zestawie zarówno jasne odcienie drewna, jak i ciemniejsze.
 • Szare meble i piaskowy deseń kuchennego blatu– to pasujący duet do szarego oblicza kuchennych mebli, ale w chłodnym odcieniu.

Czarny blat lepiej prezentuje się w połączeniu z ciemną odmianą szarych frontów. Do pastelowych szarości wykorzystuj białe wykończenia.

 

Jaki kolor kuchennego blatu będzie dobrze komponował się z meblami w jasnych, ciepłych odcieniach?

Idealnie łączą się z drewnianą, ciepłą odsłoną blatu. Krem, beż czy wanilię można zestawiać z jasnobrązowym kolorem drzewa. Dobrze też wyglądają drewniane blaty w odsłonie ciemnej czekolady. Piaskowe konglomeraty i kamienie w subtelnym, ciepłym brązie czy beżu to odpowiednia para do mebli w tonacji écru.

 

Jaki kolor blatu jest odpowiedni do ciemnych mebli kuchennych?

Ciemne meble dedykowane są głównie do dużych i przestronnych kuchni, w których jest sporo naturalnego światła. Wśród modnych kolorów kuchennych mebli dominuje dostojny grafit, ale coraz częściej można spotkać odważne, czarne awersy.

meble kuchenne z oferty sklepu edinos

Grafitowe meble

Antracytowe meble kuchenne dobrze wyglądają z czarnym blatem – w połysku utworzą nowoczesne stylizacje, a bez niego podkreślą wytworność tradycyjnej kuchni. W kuchniach luksusowych ładnie prezentuje się czarny konglomerat, marmur i granit. Przyjemny klimat stworzysz, dodając trochę ciepłej energii popielatym meblom, stosując w nich drewniany blat. Ta uniwersalna powłoka będzie dobrze podkreślać elegancję mebli, zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu kuchni.

 

Ciemnobrązowe meble

Kompozycja idealna to brązowe szafki i drewniany blat – w jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu. Tak wytworna odsłona kuchni charakteryzuje się przyjemną w designie nutą. Na tle nowoczesnych stylizacji i gładkich frontów, ładnie będzie się eksponował blat z czarnego konglomeratu, kompozytu lub granitu. Drewniane fronty w ciepłej odmianie brązu w nurcie industrialnym dobrze jest połączyć z betonową powierzchnią lub jego kamienną imitacją. Tu sprawdzi się również czarny, monochromatyczny granit. Jasnobeżowy, kremowy lub piaskowy blat będzie odpowiednio korespondował z brązową kuchnią w ujęciu tradycyjnym.

 

Jaki kolor blatu wybrać do czarnych mebli kuchennych?

Tak odważny, ale i prestiżowy kolor kuchennych mebli najlepiej jest zestawić z:

 • Czarne meble z czarnym blatem – idealnie połączenie będzie wyglądać z granitem, konglomeratem lub wytwornym spiekiem, ale tylko wtedy, jeśli wprowadzisz do kuchni dodatkowy komponent przełamujący monotonię wnętrza, np. złote wykończenia w uchwytach; dla przełamania kolorystycznej ascezy warto wprowadzić także czarny marmur,
 • Czarne meble z szarym blatem – beton architektoniczny lub chłodny, szary kamień utworzy kuchnię wytworną lub industrialną,
 • Czarne meble z białym blatem – to świetny kolor do budowania nowoczesnych lub wytwornych kontrastów na przykład w nurcie glamour; wybieraj biały marmur, laminat lub kamień,
 • Czarne meble z drewnianym blatem – ciepłe odmiany blatów prezentujące strukturę usłojeń uwypuklą w estetyczny sposób czerń, zmiękczając surowość meblowych frontów, zwłaszcza w matowym wykończeniu; stosuj laminaty lub blaty z drewna klejonego,
 • Czarne meble z metalowym blatem – stal nierdzewna dobrze wygląda w parze z czarnymi frontami, tworząc połyskującą powierzchnię, charakterystyczną dla kuchni nowoczesnych.

Głębokie nasycenie kolorystyczne mebli kuchennych, jaki blat?

Jaki kolor blatu do mebli kuchennych stosować, kiedy ich fronty prezentują granat, szmaragdową zieleń lub ciemny fiolet? Podobnie jak grafitowe awersy zawsze wyglądają estetyczne i przyjemnie w zestawieniu z ciepłą odmianą drewnianego blatu. Takie fronty w nowoczesnym i luksusowym ujęciu zestawiaj z czarnym marmurem i grafitem, albo dla rozjaśnienia i kontrastu z chłodnym odcieniem jasnego kamienia i laminatu.

Właściwie dobrany blat powinien tworzyć efekt spójności nie tylko z kolorem i stylem kuchennych frontów, ale również z pozostałym wyposażeniem wnętrza. Aby stworzyć udany komplet, należy pamiętać, żeby:

 • jasne fronty dobrze jest zestawiać z drewnianym blatem, który będzie dobrze wpisywał się w ciepły klimat stylu skandynawskiego lub prowansalskiego,
 • ciemne meble mogą eksponować kontrastową odmianę jasnego blatu lub być utrzymane w tej samej barwie, ale mieć inną tonację lub fakturę,
 • przy tworzeniu monochromatycznych kuchni blat powinien prezentować odmienną dynamikę na przykład marmuru lub usłojonego drewna, przełamując jednostajność wnętrza,
 • mocno wzorzysta ściana między meblami i niejednolite fronty lepiej jest „wyciszać” stonowanym i gładkim blatem,
 • w kuchniach luksusowych sięgaj po marmurowe i szklane blaty, choć połyskujący kamień i lakierowane drewno też się sprawdzi,
 • kuchnia klasyczna to najczęściej matowy, drewniany lub laminowany blat w kolorze harmonijnie dobranym do mebli,
 • blaty w kuchni nowoczesnej mają najczęściej połyskującą powierzchnię, wykonaną z trwałego konglomeratu lub kamienia.

Choć blat w kuchennych meblach wydaje się niepozornym dodatkiem, ma ogromny wpływ na cały aranż. Im więcej w pomieszczeniu takiej powierzchni, tym staje się ono wygodniejszą i funkcjonalniejszą przestrzenią, dlatego warto zadbać o to, by dobrze wpisywała się w całą stylistykę kuchni. Jaki kolor blatu do kuchennych mebli jest najlepszy? Spójny i wyraźnie podkreślający styl wymarzonej kuchni.

Similar Posts