RTV i AGD

Jak wybrać dobry telewizor OLED?

Jak wybrać dobry telewizor OLED?

Koniec roku to bardzo dobry czas na zakupy sprzętu RTV do domu. To właśnie wtedy niemal wszystkie sklepy z elektroniką organizują przeceny i wyprzedaże nawet nowych modeli. Najpierw z końcem listopada mamy Black Friday i Cyber Monday, a następnie w grudniu czekają na nas w sklepach liczne promocje, mające zachęcić nas do kupna prezentów świątecznych. Nie inaczej jest w przypadku telewizorów, które możemy nabyć w tym czasie w bardzo atrakcyjnej cenie. Szczególnie warto pochylić się nad telewizorami OLED, które uważane są za jedne z najlepszych na rynku, ale również za tą jakość trzeba niemało zapłacić. Sprawdźmy zatem czym są telewizory OLED i czy rzeczywiście warto na nie stawiać.

 

  1. Czym są telewizory OLED?
  2. Czym różnią się telewizory OLED od QLED?
  3. W jakiej rozdzielczości dostępne są telewizory OLED?
  4. Którzy producenci mają w swojej ofercie telewizory OLED?
  5. Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor OLED?

Wystarczy wejść na stronę popularnego sklepu RTV, np. https://www.neonet.pl/rodzaj-matrycy/oled.html aby przekonać się jak duży wybór telewizorów w technologii OLED dostępnych jest na sklepowych (i internetowych) półkach. Sprawdźmy w jaki sprzęt warto zainwestować.

Czym są telewizory OLED?

Telewizory OLED nazywają się tak od angielskiego określenia Organic Light-Emitting Diode. Jest to rodzaj diod, z jakich stworzony został wyświetlacz telewizora. W przypadku telewizorów OLED każdy piksel matrycy świeci niezależnie od innych, a nie tak jak w przypadku telewizorów LED czy QLED, gdzie jest podświetlany wspólnie z innymi pikselami. Dlatego też kolory takie jak czerń są bogate i niemożliwe jest osiągnięcie takiego efektu na normalnym telewizorze. Również kontrast kolorów jest zupełnie inny i takiego efektu też nie uzyskamy w telewizorze LED czy QLED. Jest to szczególnie cenne kiedy robimy sobie wieczorami seanse kinowe w domu i oglądamy w warunkach półmroku lub przy całkowicie zgaszonym świetle. Korzystanie z monitorów OLED daje nam fantastyczny obraz. Warto z tego skorzystać szczególnie teraz kiedy dostęp do kin jest ograniczony i nie wiadomo kiedy będzie nam dane móc oglądać filmy w wysokiej jakości w salach kinowych.

Czym różnią się telewizory OLED od QLED?

Telewizor QLED to w zasadzie to samo co telewizor LED, ale teoretycznie dający lepsze odwzorowanie kolorów oraz wyższą jakość dzięki technologii kropek kwantowych. Zarówno technicznie jak i praktycznie, telewizory QLED to takie nieco bardziej rozbudowane telewizory LED. Z drugiej strony, telewizory OLED to już zupełnie inna, dużo wyższa technologia. Każdy kto miał styczność z obiema technologiami, od razu stwierdzi, że telewizory OLED to dużo głębszy kontrast, idealne odzwierciedlenie kolorów oraz doskonała, pełna czerń. Innymi słowy, telewizory OLED gwarantują dużo wyższą jakość obrazu, jednak za możliwość korzystania z takiego dobrodziejstwa techniki trzeba też odpowiednio zapłacić.

 

W jakiej rozdzielczości dostępne są telewizory OLED?

Rozdzielczość telewizorów OLED to 4K czyli Ultra HD. Przypomnijmy, że wiele telewizorów posiada rozdizelczość HD Ready, czyli 1355×768 pikseli – takie rozwiązanie stosowane jest głównie w przypadku mniejszych urządzeń. Rozdzielczość Full HD, czyli 1920×1080 pikseli to obraz składający się z 2 milionów punktów. Jest to bardzo dobra jakość jednak nieporównywalna z tą oferowaną przez telewizory OLED. Te wyposażone są bowiem w Ultra HD czyli 4K. Jest to rozdzielczość 3840×2160 pikseli, obejmująca aż 4 razy więcej kolorowych punktów, a zatem gwarantująca dużo wyższą jakość. Dzięki temu na telewizorze OLED widzimy bardzo dokładnie wszystkie detale. Jest to szczególnie ważne kiedy oglądamy filmy z serwisów streamingowych czy gramy na konsoli, gdyż tradycyjny sygnał telewizyjny nie jest obecnie nadawany w formacie Ultra HD.

 

Którzy producenci mają w swojej ofercie telewizory OLED?

Jeśli chodzi o producentów telewizorów OLED to nie ma ich tak dużo jak w przypadku smartfonów czy tradycyjnych telewizorów. W większości sklepów RTV w Polsce możemy kupić telewizor OLED od firm takich jak Sony, LG oraz Philips. Dostępne są również modele od takich producentów jak Panasonic oraz Hitachi. Telewizor OLED 4K kupisz również od uznanego producenta – marki Samsung. Jak widać wybór jest może mniejszy niż w przypadku smartfonów, ale wciąż mamy w czym wybierać.

Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor OLED?

Telewizory LED to gwarancja idealnego obrazu. W przypadku porównania z telewizorami LED, telewizory OLED wypadają o niebo lepiej. Warto zwrócić uwagę czy telewizor posiada funkcję Smart TV. Dzięki temu może być sterowany głosowo, szybko przełączać się między aplikacjami, korzystać z domowej sieci WiFi. Jest to idealne rozwiązanie jeśli nie korzystamy z telewizora tylko do oglądania telewizji, ale również do Netflixa, HBO Go, YouTube czy do grania na konsoli. Niektóre telewizory mają w zestawie wielofunkcyjne piloty, które ułatwiają codzienną obsługę. Niektóre telewizory mają też oprogramowanie systemowe Android TV. Niektórymi telewizorami możemy sterować bezpośrednio z naszego smartfona co też jest wygodną opcją.

Similar Posts