Porady

Opaska wokół domu – zachowaj ściany w nienagannej czystości!

Opaska wokół domu – zachowaj ściany w nienagannej czystości!

Każdy posiadacz domu chce, by wymarzony dom pozostał piękny jak najdłużej. Staramy się dobierać odpowiednie farby i precyzyjnie wykonujemy ocieplenie budynku. Jednak niezabezpieczone ściany zaczną brudzić się od dołu już po pierwszym deszczu! Sprawdź, jak skuteczna jest zbudowanie opaski wokół domu!

 

Opaska wokół domu, czy warto ją montować?

Mianem opaski nazywa się rząd betonowych płytek wokół domu, które chronią ściany budynku przed osiadaniem na nich błota, które odbija od ziemi podczas deszczu. Opaska wokół domu daje również estetyczne wykończenie całości oraz wygodnie można połączyć ją ze ścieżkami z kostki brukowej prowadzącymi od posesji na ulicę lub do ogrodu. Rozwiązanie to ma swoich zwolenników i przeciwników wśród fachowców, jednak prawdą jest, że opaska wokół domu daje bardzo estetyczny efekt i z powodzeniem chroni dolne części ścian przed zanieczyszczeniami. Nie jest to rozwiązanie pracochłonne na tyle, by rezygnować z wykonania. Zwłaszcza że efekt może być bardzo estetyczny i przyjemny.

 

Z czego wykonać opaskę wokół domu?

Betonowa opaska wokół domu jest rozwiązaniem często spotykanym, ponieważ beton to niezbędny element budowy, a opaskę można wykonać z jego resztek. Betonowa kostka świetnie się sprawdzi jako ścieżka na terenie posesji, a szary kolor betonu pasuje do domów o niemal każdym designie. Drugim rozwiązaniem jest wykonanie żwirowej opaski wokół domu, która często jest korzystniejsza od wersji betonowej. Kreatywni właściciele wokół domu mogą utworzyć ścieżkę z kamieni różnej wielkości, co również będzie skuteczne i miłe dla oka.

 

Betonowa czy żwirowa opaska wokół domu?

Chociaż betonowa opaska wokół domu jest jednym z popularnych rozwiązań, nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Beton utrudnia odpływ wody od ścian domu, co może doprowadzić do gromadzenia wilgoci w ścianach budynku. 

Należy pamiętać, by montując opaskę wokół domu z betonowych płyt lub kostki brukowej trzeba zadbać o odpowiedni spadek, by woda mogła odpływać swobodnie od ścian budynku. W przeciwnym razie woda zacznie wnikać w ściany, które będą gniły. Długotrwałe nasiąkanie ścian może doprowadzić do gnicia również od wewnętrznej strony! W przypadku kamieni czy drobnego żwiru nie ma takiej konieczności, ponieważ przepuszczają one wodę, która wsiąka w grunt.

Similar Posts