Porady

Szafki kuchenne wymiary, które pasują do każdej kuchni!

Szafki kuchenne wymiary, które pasują do każdej kuchni!

Perfekcyjne dopasowanie mebli kuchennych do posiadanej przestrzeni i sprzętów AGD jest konieczne, by kuchnia prezentowała się idealnie i funkcjonowała prawidłowo. Poznaj standardowe wymiary szafek kuchennych i sprawdź, czy będą dobre dla Twojego domu! 

Standardowe wymiary szafek kuchennych 

Wymiary mebli kuchennych dostępne są w jednakowych wersjach we wszystkich sklepach meblowych, w celu wygodnego aranżowania kuchni przez konsumentów, bez martwienia się o prawidłowe dopasowanie. Standardowe wymiary szafek dopasowane są do typowych sprzętów AGD. Wyróżnić można: 

– Szafki pod zabudowę, o szerokości 60 cm i wysokości od 82 do 87 cm.

– Standardowe szafki kuchenne mają szeroką rozpiętość dostępnych rozmiarów, od 15 cm, aż do 120 cm.

– Szafki kuchenne do zawieszenia mogą być wysokie na 40 cm i więcej, aż do 100 cm.

– Blat kuchenny od krawędzi szafki zwykle jest oddalony o 5 cm. 

Wygodnie jest zakupić szafki stojące na regulowanych nogach, co umożliwi ewentualne podniesienie ich wysokości i dopasowanie do rozmiarów sprzętu AGD, gdyby był większy, niż przewidywaliśmy wcześniej. Standardowe wymiary z reguły pasują do pomieszczeń klasycznej budowy i niekiedy ciężko jest je dopasować do indywidualnego planu kuchni, mimo stosunkowo dużej rozpiętości wymiarów.

Szafki kuchenne, kiedy standardowe wymiary nie pasują?

Producenci zadbali, by meble kuchenne o standardowych wymiarach były jak najbardziej funkcjonalne i dopasowane. W niektórych sytuacjach to rozwiązanie się jednak nie sprawdzi: 

– Kiedy odpływ i rury są tak zamontowane, że uniemożliwiają postawienie szafek o typowych wymiarach.

– Na ustawność pomieszczenia wpływa również układ okien i drzwi. – Niedbale wykonane ściany o nierównej powierzchni również są przyczyną wielu utrudnień.

– Z reguły pomieszczenia w domach są prostokątne, czasem jednak odchodzi się od tej konwencji. Wyżej wymienione utrudnienia mogą wiązać się z koniecznością zainwestowania w meble na wymiar. 

Meble kuchenne na wymiar

Kiedy standardowe wymiary szafek kuchennych nie pasują, możesz sięgnąć po inne rozwiązanie. Meble kuchenne na wymiar pozwolą dostosować wymiary szafek kuchennych do rozmiarów i kształtów pomieszczenia. Dzięki temu możesz wykonać dowolny projekt, który będzie prezentował się idealnie. Niestety wadą tej możliwości są wysokie koszta, zwłaszcza jeśli metraż kuchni jest trudny do zaaranżowania lub jeśli Twój pomysł wymaga dużego nakładu pracy i drogich materiałów. Urządzanie kuchni nie należy do najprostszych, dlatego warto zacząć od szczegółowego planu, najlepiej z pomocą fachowca, który zmniejszy ryzyko popełnienia błędu. 

Similar Posts