Porady

Tynk japoński- co to takiego?

Tynk japoński- co to takiego

Tynk japoński jest sposobem na szybkie i oryginalne wykończenie ścian wewnętrznych. W jego składzie przeważają materiały naturalne, które dobrze komponują się ze współczesnymi trendami ekologicznymi. Podpowiemy Ci, w jakich miejscach warto jest, stosować tynki japońskie, gdzie można je kupić, w jaki sposób je nakładać, jakie są ich najważniejsze zalety, ceny i podstawowe wymagania użytkowe. 

Czym tak właściwie są tynki japońskie?

To dość oryginalna nawierzchnia ścian. Japoński tynk ozdobny jest połączeniem zalet tynku tradycyjnego i tapety. Często określany jest mianem tapety natryskowej lub tapety japońskiej. W składzie takich tapet znajduje się bawełna, jedwab, włókna celulozowe, włókna mineralne, barwniki i dodatki ozdobne. Z tego względu tynk japoński zazwyczaj nazywany jest również tynkiem bawełnianym. 

Przybiera on formę suchego proszku, który trzeba rozrobić z właściwą ilością wody. Nakładanie tynku japońskiego na ścianę nie jest związane z koniecznością posiadania specjalnych umiejętności. Gdy zastosujemy odpowiednie narzędzia, to uzyskamy dość interesujące kolory, które dodadzą pomieszczeniu nietypowego charakteru.

Najważniejsze zalety tynków japońskich

Warstwa tynku japońskiego może mieć do 2 cm grubości. Doskonale maskuje różnego typu nierówności oraz pęknięcia ścian. Tynki japońskiego mogą być używane zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i wilgotnych. Gdy nakładamy tynk japoński w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak kuchnie, czy łazienki, wystarczy tylko pokryć je bezbarwnym, akrylowym lakierem ochronnym. Te czynności są bardzo proste. Bez problemu można wykonać je samodzielnie.

Zaletą tynku japońskiego jest to, że można go też łatwo usunąć ze ściany, jeszcze raz rozrobić z wodą oraz zastosować w zupełnie innym miejscu. Tego rodzaju tynki poprawiają akustykę pomieszczeń oraz posiadają właściwości termoizolacyjne. Pomagają zachować ciepło w pomieszczeniu, a jednocześnie są całkowicie ekologiczne. Ich ogromną zaletą jest również łatwość utrzymania ich w czystości. Tynki japońskie zazwyczaj wystarczy przetrzeć suchą szmatką lub odkurzyć. Natomiast tynki pokryte lakierem ochronnym trzeba myć na mokro. 

Trzeba też zaznaczyć, że odpowiednio dobrany tynk japoński będzie bardzo dobrze wyglądał zarówno w aranżacjach zainspirowanych nowoczesnym, jak i klasycznym stylem. Tego rodzaju produkty stają się coraz bardziej popularne i co ważne – dostępne. Aktualnie możemy kupić tynki bawełniane w prawie nieograniczonej palecie barw. Można znaleźć również prawie wszystkie wzory tynków japońskich, jakie tylko człowiek jest w stanie sobie wymyślić.

Similar Posts