Dom i Ogród

System DGP – co to jest i czy się opłaca?

System DGP – co to jest i czy się opłaca?

Kominki od wielu lat zdobią wnętrza domów. Dzięki dużej popularności, rynek kominków jest pełen różnych wariantów i rozwiązań. Dobierając kominek do domu, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników, takich jak możliwości montażowe, jakość i estetyka produktu oraz dokładne jego przeznaczenie. Ten ostatni czynnik jest niezwykle ważny, ponieważ kominek, oprócz funkcji ozdobnej, może służyć także do ogrzewania pomieszczeń. Może się to odbywać w dwóch technologiach: za pomocą płaszcza wodnego lub systemu dystrybucji gorącego powietrza. Pierwsza z nich polega na wspomaganiu instalacji centralnego ogrzewania. Jest to znane i popularne rozwiązanie. Nieco rzadziej stosowane są kominki z systemem DGP. Na czym polega dystrybucja gorącego powietrza, jakie ma wady i zalety i czy jest opłacalna? Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje o tym rozwiązaniu.

Jak działa system dystrybucji gorącego powietrza?

Kominek z DGP  może służyć, jako wsparcie dla systemu ogrzewania budynku. Wg polskiego prawa, nie może stanowić jedynego źródła ciepła w domu. Dystrybucja powietrza polega na rozprowadzeniu powietrza ogrzanego przez wkład kominkowy, do pomieszczeń znajdujących się w budynku. Jest to realizowane za pomocą systemu rur i izolowanych kanałów. Rozprowadzenie może być realizowane na dwa sposoby:

  •         grawitacyjnie,
  •         poprzez obieg wymuszony.

Dobór systemu zależy od preferencji inwestora i możliwości infrastrukturalnych.

Kominek z DGP – metoda grawitacyjna

Metoda grawitacyjna rozprowadzania gorącego powietrza nie wymaga stosowania dodatkowego osprzętu. Jest jednak nico ograniczona, ponieważ długość kanałów dystrybucyjnych nie może przekroczyć 4 m. W takim przypadku, ogrzewane mogą być zazwyczaj tylko pomieszczenia przyległe do tego, w którym znajduje się kominek. Zaletą takiego rozwiązania jest niezależność od dostaw prądu. Podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej, taki system może być jedynym źródłem ciepła w budynku, który nadal będzie wydajnie funkcjonował.

Kominek z DGP – metoda grawitacyjna

Alternatywą metodą rozprowadzania ciepła jest zastosowanie systemu wymuszonego. Podstawą takiego rozwiązania jest aparat nawiewny (turbina). Dzięki niemu kanały nawiewne mogą mieć nawet 10 metrów długości. W takim przypadku istnieje możliwość ogrzania całego domu. Niestety, do działania aparatu nawiewnego, niezbędna jest energia elektryczna, dlatego też w przypadku przerwy w dostawie prądu, system ten jest nieużyteczny.  Rozwiązanie umożliwiające ogrzanie całego domu, bardzo dobrze się sprawdza w sezonach przejściowych, kiedy temperatury nie spadają poniżej zera. Kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza za pomocą obiegu wymuszonego, jest w stanie dogrzać poszczególne pomieszczenia, bez konieczności uruchamiania głównego źródła ciepła.

Kominek z dystrybucją gorącego powietrza – cena

Ceny kominków z nawiewem (sprawdź ofertę Defrohome)  są bardzo zróżnicowane. W dużej mierze zależą od zastosowanego systemu. Koszt kominka z systemem wymuszonym może być nawet dwukrotnie wyższy niż z rozwiązaniem grawitacyjnym. Oprócz kosztów materiałowych, należy uwzględnić również bardziej skomplikowany montaż. Co więcej, więcej pomieszczeń do ogrzania przekłada się na ilość paliwa niezbędnego do wydajnego funkcjonowania takiego systemu.

Kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza (np. Defrohome) pozwala na ograniczenie wydatków, na rzecz ogrzewania budynku. Jako system wspomagający główne źródło ciepła, jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również ma praktyczne zastosowanie. Stosując takie rozwiązanie, można cieszyć się nie tylko wyjątkowym klimatem, ale również ciepłem rozprowadzanym po poszczególnych pomieszczeniach.

Similar Posts