Dom i Ogród

Jak stworzyć inteligentny dom?

Jak stworzyć inteligentny dom?

Smart home, inteligentny dom to określenia, które coraz częściej pojawiają się w internecie czy prasie budowlanej. Nie każdy jednak wie, co dokładnie one oznaczają. Czym właściwie jest inteligentny dom i jak go stworzyć?

Decyzję o wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań z zakresu inteligentnego domu warto podjąć możliwie wcześniej. Najlepiej przed wykonaniem instalacji elektrycznej. Czy to oznacza, że osoby, które już wybudowały dom, a teraz chciałyby by był to budynek inteligentny nie mogą już nić zrobić?

Na szczęście, nawet jeśli dom nie posiada rozwiązań przystosowanych do obsługi systemów smart home można to łatwo zmienić, wybierając odpowiednie urządzenia bezprzewodowe. Tak więc – drodzy posiadacze domów jednorodzinnych – jeszcze nic straconego.

Inteligentne oświetlenie – dobry początek

Realizując ideę inteligentnego domu warto zacząć od oświetlenia. To również dobry sposób by się przekonać w szybki i prosty sposób jak to działa. Wystarczy tylko wymienić żarówki w dotychczasowych lampach czy żyrandolach. Tzw. inteligentna żarówka dostępna jest już właściwie w każdym sklepie. Jest nie tylko wygodna i daje wiele ciekawych możliwości, ale jest też ekonomiczna. Inteligentna żarówka opiera swoje działanie na specjalnej aplikacji. Dzięki niej możliwe jest sterowanie oświetleniem zdalnie. Można je automatycznie włączać, wyłączać, ustawiać jego barwę czy natężenie, w zależności od czynności jaką aktualnie wykonujemy czy nastroju. Można dowolnie zmieniać kolory, tworząc ciekawe kompozycje świetlne. Być może brzmi to jak fanaberia, ale w praktyce daje fajne możliwości aranżacyjne. Dzięki takim możliwościom każde pomieszczenie może zyskać indywidualny, wyjątkowy charakter. Takie inteligentne oświetlenie można również zamontować na zewnątrz, przed domem oraz w ogrodzie.

Inteligentna żarówka to również rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Dzięki ustawieniu automatycznego włączania i wyłączania światła, można znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną. Nie wspominając o komforcie. W końcu nikt nie lubi błądzić w nocy w ciemności, w poszukiwaniu włącznika światła. Niezbyt fajne jest też pamiętanie o gaszeniu światła, za każdym razem gdy opuszczamy jakieś pomieszczenie. Teraz nie ma już takiej konieczności.

Bogatą ofertę inteligentnych żarówek znajdziecie na stronie: https://spectrumsmart.pl/.

Co poza inteligentną żarówką?

Inteligentne oświetlenie może być dopiero wstępem do wprowadzenia w smart home. Można je skonfigurować z innymi elementami tj. zarządzanie system rolet, żaluzji zewnętrznych, temperaturą panującą w domu czy aktualnie wykonywanymi czynnościami.

Inteligentny dom i oświetlenie to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort i wygodę. Na pewno docenią je miłośnicy nowych technologii, ale również wszyscy ci, którym zależy na ekologii i dbałości o środowisko. Inteligentne oświetlenie to również dobre rozwiązanie dla osób, które liczą się z domowym budżetem i chcą zoptymalizować rachunki za energię elektryczną.

Similar Posts