Nieruchomości

Plusy i minusy posiadania działki

Plusy i minusy posiadania działki

Wiele osób zastanawia się nad zakupem działki, chcąc mieć gdzie wyjeżdżać na weekendy. Mogłoby się wydawać, że kawałek własnej ziemi to świetnie miejsce na odpoczynek. Jednak czy faktycznie tak jest? Jakie są plusy i minusy posiadania działki?

Dlaczego warto zainwestować w działkę?

Zakup działki to poważna inwestycja. Trzeba na nią przeznaczyć przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy, a jeśli w grę wchodzi świetna lokalizacja i spora powierzchnia, może być to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych. Czy warto zainwestować tak dużo?

Zakup działki to świetna forma na ulokowanie oszczędności. Zwłaszcza teraz, kiedy lokaty są niskooprocentowane, a inwestycje na innych rynkach niepewne. Ceny nieruchomości utrzymują się na stabilnym poziomie nawet, kiedy gospodarka nie ma się najlepiej. W takich momentach często nawet idą w górę, bowiem na taką formę lokowania oszczędności decyduje się wiele osób, co kształtuje duży popyt.

Jeśli zakup działki ma być formą inwestycji, warto pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii. Trzeba wybrać taką działkę, którą później łatwo będzie można sprzedać. Jeśli zdecydujemy się na zakup gruntu z dala od miasta, a co gorsze, bez warunków zabudowy, później może być trudno ją sprzedać, zwłaszcza w dobrej cenie.

Posiadając działkę, nawet jeśli ma to być forma inwestycji, warto postawić na niej garaż, chociażby blaszany. Będzie można trzymać tam narzędzia, opony czy rowery. Każdy, kto mieszka w bloku i ma niewielką piwnicę wie, że dodatkowe miejsce do przechowywania to prawdziwy skarb. W garażu można trzymać też grilla. W tym temacie nie sposób nie wspomnieć, że własna działka to idealne miejsce do spotkań właśnie przy grillu. Można na niej zrobić też ognisko (koniecznie trzeba tylko pamiętać, żeby dobrze je zabezpieczyć!).

Zakup działki to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które mają dzieci. Można na niej zamontować plac zabaw, a nawet basen, który w gorące dni będzie miejscem wytchnienia nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Przy odrobinie zaangażowania i niewielkim nakładzie finansowym, działka może stać się ulubionym miejscem do odpoczynku.

Co może zniechęcać do zakupu działki?

Posiadając działkę można stworzyć swój własny ogródek, gdzie będzie się uprawiać ekologiczne warzywa i owoce. Dlaczego wspominamy o tym przy okazji minusów? Ogródek to nie tylko przyjemność z jedzenia świeżych owoców i warzyw, ale przede wszystkim ciężka praca. Żeby go założyć trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Później przychodzi czas na sadzenie. Mogłoby się wydawać, że to wszystko, natomiast to dopiero początek. Grządki trzeba regularnie odchwaszczać i podlewać. To samo zresztą dotyczy trawnika i innych nasadzeń. Kiedy lato jest upalne i panuje susza, działkę trzeba odwiedzać codziennie, co po pewnym czasie może być męczące.

Na sam koniec warto wspomnieć o kosztach. Przy zakupie działki trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, a do tego co roku płacić podatek od nieruchomości. Jeśli działka jest podłączona do prądu i wody, trzeba płacić również rachunki.

Opracowanie GetHome.pl

Similar Posts