Dom i Ogród

Pompa hydroforowa ze zbiornikiem czy bez? Co wybrać w zależności od potrzeb?

Pompa hydroforowa ze zbiornikiem czy bez? Co wybrać w zależności od potrzeb?

Domy, które nie są podłączone do instalacji wodno-kanalizacyjnej i korzystają z własnej studni muszą być wyposażone w hydrofor. Jest on przydatny również tam, gdzie ciśnienie wody w instalacji nie jest wystarczające. Jeśli więc wykonanie prania ze względu na niskie ciśnienie jest utrudnione bądź z kranu woda leci cienką strużką, koniecznie należy zainwestować w hydrofor. Warunkiem jest posiadanie zbiornika z którego można czerpać wodę. Dziś zajmiemy się działaniem pompy hydroforowej, a także doborem rodzaju hydroforu. Obydwa urządzenia są niezbędne.

Awaria pompy hydroforowej – zakup samej pompy bez zbiornika

Może się zdarzyć, że pompa hydroforowa ulegnie awarii. Może ona pracować w określonej ilości cykli w ciągu godziny i jeśli jest nadmiernie eksploatowana to z czasem wydajność spada na tyle, że konieczna jest wymiana. Silnik po prostu przestaje działać. Sam zbiornik powietrzno wodny może być jeszcze w pełni sprawny. W takiej sytuacji nie warto zakupować całego zestawu, a jedynie dobrać odpowiednią pompę hydroforową do zbiornika, który już się posiada. Ważne jest tutaj dobranie takiej o właściwym ciśnieniu roboczym. Nie może być ono większe niż 0,6 MPa. Jeśli pompa wytwarza większe ciśnienie, na przewodzie tłocznym musi być zamontowany zawór bezpieczeństwa z odpływem podłączonym do kanalizacji. Warto wiedzieć, że pompa może być umieszczona nad zbiornikiem, jednak w przypadku studni głębinowych stosowane są pompy zanurzeniowe. Wtedy w domu obecny jest jedynie zbiornik wodno-powietrzny.

W przypadku czerpania ze studni głębinowej zamów pompę i dopasowany do niej hydrofor

Szczególnym przypadkiem jest czerpanie wody ze studni głębinowej. Tutaj trzeba dobrać odpowiednią moc pompy, a także hydrofor dopasowany do potrzeb. Jego wielkość uzależniona jest od ilości osób korzystających z wody. Zatem dobiera się go do liczebności gospodarstwa domowego. Do dwuosobowego wystarczy zbiornik 80-100 litrowy. Z kolei w przypadku 3-5 osobowego trzeba zakupić 150 lub 200 litrowy, a jeśli woda ma zasilać także ogród, to nawet 300 l. W przypadku pompy głębinowej zbiornik może znajdować się również na zewnątrz w studzience betonowej w pobliżu studni. W tym przypadku należy bezwzględnie wybrać model ocynkowany, który jest odporny na rdzewienie.

Hydrofor starego i nowego typu – czym się różnią?

Hydrofory starego typu, zarówno emaliowane, jak i ocynkowane gromadzą wodę, która ma bezpośredni kontakt z powietrzem w nim zgromadzonym. Podobnie jak modele nowego typu współpracuje z pompami wirowymi, samozasysającymi. Ich wadą jest dosyć głośna praca, natomiast są tak samo wydajne jak nowsze modele, które wewnątrz posiadają gumowy worek izolujący wodę. Posiadają dodatkowo przewód łączący pompę ze zbiornikiem oraz wyłącznik ciśnieniowy. Nowsze modele pomp hydroforowych są mniejsze i mają pojemność do 150 litrów, co może nie być wystarczające dla dużego gospodarstwa domowego, a tym bardziej na użytek rolnika, czy sadownika. Jednak w domu jednorodzinnym mogą się sprawdzić. Ich największą zaletą jest cicha praca.

Zbiorniki ocynkowane czy przeponowe – które wybrać?

Jeśli hydrofor ma być zainstalowany w hydroforowni lub piwnicy to najlepszym wyborem będzie hydrofor przeponowy, który wyposażony jest w gumowy worek izolujący. Nie nadaje się on na zewnątrz, gdyż membrana byłaby narażona na niszczenie pod wpływem czynników atmosferycznych. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem jest hydrofor ocynkowany. W jego przypadku przy eksploatacji konieczna jest jedynie regularna kontrola ciśnienia powietrza i uzupełnianie braków.

Na sam koniec warto przyjrzeć się kwestii cen. Za pompę hydroforową, zbiornik i osprzęt należy zapłacić od ok. 500 – 1500 zł. Oczywiście wszystko zależy od pojemności zbiornika. Oczywiście 300 litrowe będą droższe. Pompa hydroforowa i zbiornik mogą być umieszczone w innych miejscach, jednak pobór wody możliwy jest jedynie gdy obecne są obydwie składowe zestawu hydroforowego. Warto inwestować w te najlepszej jakości, a także zwracać uwagę na częstotliwość eksploatacji, by nie było potrzeby szybkiej wymiany pompy. Niewątpliwie jest to element, który znacznie zwiększa komfort w sytuacji niskiego ciśnienia w instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Similar Posts